В началото на всеки януари метеорният поток на Квадрантидите осигурява един от най-ярките небесни спектакли, съобщават от НАСА. Въпреки че това събитие е кратко – продължава само няколко часа, то е впечатляващо за любителите на астрономията.

Метеорният поток Квадрантиди идва от североизточния ъгъл на съзвездието Воловар. Мнозина очакват то да се казва Волотиди, но в края на XVIII век е било наречено Quadrans Muralis.

За пръв път Квадрантидите са забелязани и описани през 1795 г. от френския астроном Жером Лаланд. Адолф Кетле от Брюкселската обсерватория преоткрива звездния поток през 30-те години на XIX век и малко след това е забелязан от още няколко астрономи в Европа и Америка.

Снимка: iStock

При най-голямата си активност този метеоритен дъжд „изсипва“ в небето между 60 и 120 звезди в рамките на един час. Спектакълът обаче е кратък – той продължава само шест часа.

В основата на потока от ярки небесни частици, който изглежда като дъжд, е малка комета или астероид с размери от около 2 км, твърди д-р Питър Дженискенс, астроном от института SETI в Маунтин Вю, Калифорния.

Снимка: iStock

Тази нощ (на 3 срещу 4 януари) метеоритният дъжд на Квадрантидите може да се наблюдава в целия си блясък, но само от любителите на астрономията в Северна Америка – САЩ и Канада.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement