Гласуването от първия кръг на местните избори в Македония приключи минути след 20:00 часа в неделя. Общо 1 743 403 гласоподаватели в 80 общини имаха право на глас. Изборния ден протече без инциденти.

Избирателната активност на местните избори към 13:00 часа бе 35 %, по данни на Държавната избирателна комисия (ДИК) от 96,14 % от избирателните секции в страната. До този час своята бюлетина в урните са пуснали 590 487 гласоподаватели. До 17:00 часа избирателната активност беше 57,57%.

Около 350 кандидати ще се състезават за местните органи на властта. За честността на изборите ще следят 8400 местни и 410 чуждестранни наблюдатели.

Основната битка ще се разиграе между управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ на премиера Никола Груевски и опозицията, обединена около СДСМ на бившия президент Бранко Цървенковски.

За гласовете на голямото албанско малцинство ще спорят Демократичният съюз за интеграция (ДСИ) на Али Ахмети, коалиционен партньор на Груевски, и опозиционната Демократическа партия на албанците (ДПА) на Мендух Тачи.

Въпреки че опозицията определя местните избори като референдум за недемократичното управление на премиера Никола Груевски, от Вътрешното министерство в страната оцениха, че изборите са минали мирно и без инциденти.

„Гражданите на Македония показаха демократична зрялост и гласуваха на мирни и честни избори,” коментира вътрешният министър на Македония Гордана Янкуловска, като определи днешния вот като „най-мирните и най-чистите избори досега”.

Същото мнение изрази и лидерът на управляващата албанска партия Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) Фатмир Дехари.

Опозиционният Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) упрекна управляващите в злоупотреби. Според партията до закриването на избирателните секции били регистрирани редица случаи на предизборно агитиране, семейно гласуване и кражба на изборни бюлетини.

Кичево и Струга, където има баланс между етническите албанци и македонци, са сцена на оспорван сблъсък между кандидатите на двете общности. Там политическите партии на двата блока се обединиха около свои кандидати - албански и македонски. За първи път след двайсет години управляващата ВМРО опозиционната СДСМ подкрепят един и същ кандидат. От страна на етническите албанци политическите съперници от Демократичния съюз на албанците и Демократичната партия на албанците също гласуват етнически.

Отношенията между албанци и македонци понякога са белязани от напрежението от седеммесечния конфликт, когато въоръжени албански бунтовници се изправиха срещу правителствените сили през 2001 г. в Македония.

Този конфликт завърши с Охридското мирно споразумение от август 2001 г., предвиждащо по-големи права на албанското малцинство, което представлява около 25% от двата милиона жители на Македония, припомня АФП.

В началото на март, десетина души, включително двама полицаи, бяха ранени при сблъсъци между албански демонстранти и македонската полиция в Скопие след назначаването на бивш албански бунтовнически лидер за министър на отбраната.

ЕС предупреди Македония, която кандидатства за членство от 2005 г., че единствено честни и демократични избори биха могли да придвижат страната към ЕС.

През последните месеци политическата криза в страната ескалира. На многолюден митинг на 29 октомври 2012 г., какъвто македонската столица не беше виждала, опозицията призова премиера днешните местни избори да бъдат проведени заедно с предсрочен парламентарен вот, както и с референдум за евентуалното споразумение с Гърция по спора за името на страната.

На 24 декември македонският парламент в отсъствието на опозицията и журналистите прие без дебат Закона за бюджет 2013, стигна се и до сблъсъци между протестиращи и полиция. Това принуди СДСМ да бойкотира заседанията на парламента.

След това последваха седмици на масови протести срещу управлението на ВМРО-ДПМНЕ, опозицията заплаши да бойкотира местните избори. Тя се съгласи да участва в тях едва след споразумението от 1 март, постигнато с посредничеството на ЕС.