Десетки чуждестранни граждани пожелаха да напуснат Китай заради коронавируса. Те бяха превозени до Франция, а после и към родните им страни. Сред тях имаше и българи.

Два самолета с граждани на над 30 страни кацнаха през последните дни във Франция. Всички пътници бяха от Ухан, откъдето тръгна заразата. Над 250 души бяха на борда на втория самолет, който кацна близо до Марсилия.

Снимка: btvnovinite.bg

Сред тях 36 пътници са били със симптоми на вируса, а 16 от тях незабавно са прекачени на други полети, които да ги отведат към родните им страни. Останалите 20 веднага са били изолорани. Тестовете показаха негативен резултат за коронавирус, но те са поставени под карантина за 14 дни.

Френските власти заявиха, че всички страни, които са имали свои граждани на борда са оказали пълно съдействие, за да може максимално бързо да приключи процедурата. Във Франция има потвърдени шест случая на заразата.

Последният регистриран случай е на френски лекар от района на Париж. Той най-вероятно се е заразил при преглед на китайска гражданка. Симптомите при медика са се появили шест дни след прегледа, междувременно той е прегледал десетки пациенти.

Снимка: btvnovinite.bg

В Италия и в Съединените щати обявиха извънредно положение в областта на здравеопазването. Националният превозвач на Германия отмени всички полети от и за Китай, с изклание на Хонг Конг, самолети на други авиокомпании извършват полети от Пекин до тук.

Преди да кацнат на летището, пилотите на самолетите, идващи от Китай са задължени да дадат подробно информация за здравословното състояние на пътниците. Пристигащите трябва да попълнят информационни карти с имената си, номера на полета и къде ще прекарат следващите 30 дни. Картите се предават на Министерството на здравеопазването.

Проведени са и симулационни тренировки за евентуални действие, ако на летището кацне самолет с пътник, показал симптоми на коронавируса.

Маските за лице във френските аптеки започнаха да се изчерпват. От фармацевтичната асоциация съобщиха още миналата седмица, че вече има недостиг на маски по аптеките. Според експерти обаче носенето на маска не е гаранция за предпазване от вируса.

12 са вече регистрираните случаи на заболели с коронавируса в Германия.  В късния следобед в събота 124 души бяха превозени от Ухан до Франкфурт, двама от тях са дали положителна проба. Хора, имали контакт със заразен се информират незабавно и попадат под строго медицинско наблюдение. Целта е по този начин разпространението на заразата да бъде прекратено.

Във Филипините беше регистриран първият смъртен случай на болестта, който е първият извън Китай. Починалият е 44-годишен китаец, роден в Ухан. Пациентът изглежда е бил заразен, преди да пристигне във Филипините, съобщи Световната здравна организация. Починал е вчера, след като от 25 януари е бил изолиран във болница.

Съединените щати, Австралия и Нова Зеландия, затвориха границите си за пристигащи от Китай. Върнатите оттам техни граждани се поставят под карантина. В Нова Зеландия ограниченията са особено строги.

Световната здравна организация се обяви против подобни мерки. Тя препоръча въвеждане на скрининг на официалните гранични пунктове и предупреди, че затварянето на границите може да ускори разпространението на вируса, тъй като ще принуди част от пътуващите да влизат в страните нелегално. 

Не само на национално ниво са взети меркимса борба с корона вируса. Примерът, които следва е една от големите одиторски компании с филиали в Германия и България. Създадена е специална група, която следи развитието на корона вируса. Ограничават се до минимум пътуванията до Китай. И ако такова пътуване е наложително се изисква специално разрешение от най-високо ниво.