С отрицателни тестове за опасния коронавирус са двамата български студенти, евакуирани от китайския град Ухан. Въпреки това те остават под строго наблюдение във Военномедицинска академия. Двамата са изолирани в инфекциозното отделение на болницата.
Момче и момиче са студентите, настанени във ВМА. Двамата пристигнаха снощи от Ухан. Още с пристигането си в лечебното заведение са им направени тестове за коронавирус. Резултатите показват, че нямат признаци на заболяването, но трябва да бъдат наблюдавани, защото инкубационният период е между 6 дни и две седмици.
Заради опасност от евентуално заразяване по време на полета след седмица на двамата ще бъде направен и повторен тест за коронавируса. Според д-р Ангел Кунчев липсата на информация за заболяването е основната пречка за борба с него.
Все още не е ясно и откъде точно е тръгнала заразата. Има съмнения, че е от пазар в Китай.
„500 взети проби от този пазар – 33 проби са положителни. Въздушно-капковият механизъм е ефективен и хора, намиращи се на около 2 метра от носителя, са под въпрос, че могат да получат вируса“, обясни д-р Кунчев.
В болница „Св. Марина“ във Варна е настанен 43-годишен мъж, завърнал се от Китай. При него на летището е установена повишена температура и зачервено гърло. Назначени са му изследвания. Тепърва ще стане ясно какви ще са резултатите от тях.
В готовност да приема пациенти със съмнение за коронавирус е и областната болница в Бургас.
Жената от Добрич, която беше приета преди 6 дни в инфекциозното отделение в града, е в добро състояние и резултатите ѝ са отрицателни.
От Световната здравна организация съветват хората да избягват контакти с болни хора, особено такива с кашлица и често да си мият ръцете, включително с дезинфекциращ препарат, защото вирусът навлиза през очите, носа и устатата.
Междувременно от съображения за сигурност властите у нас въведоха извънредни мерки по летищата, като се следи температурата на всички пристигащи чрез термокамери.
Те следят пътниците от момента на кацането до паспортната им проверка. Ако при някого бъде установена температура над 37 градуса, той се отделя в специална стая за преглед и анкета.
„След като се установи, че пасажерът има температура, той се отвежда в стая. Тези, които имат температура, се извеждат от летището, като това не става през коридора, в който вървят останалите пътници, а през отделен коридор“, обясни здравният министър Кирил Ананиев.
При съмнение за коронавирус автомобилът отвежда човека съответно в Военномедицинската академия в София, "Св. Марина" във Варна или в Университетската болница в Бургас.
С особено внимание здравните власти ще наблюдават пристигащите от Истанбул, Москва и Доха.
Мерки за контрол през термокамери вече са взети по много от големите летища по света. Мобилни камери вече работят на Терминал 1 и Летище Бургас, а до края на седмицата такива камери ще има и във Варна.
Засилва се контролът и по морската ни граница. При задължителните проверки от държавните институции новото е, че здравните ще са с приоритет.