Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че няма да подкрепи „подстрижка” на гръцкия дълг, като в същото време подчерта, че неделната среща на евролидерите ще е решаваща, предаде Ройтерс.
„През 2012 г. се занимавахме с устойчивостта на дълга (възможността на дадена държава да обслужва задълженията си без това да засяга функционирането й-б.р.). Разтегнахме падежите, избутахме назад изискванията за разплащане на заемите по Европейския механизъм за финансова стабилност до 2020 г. Не се занимаваме с устойчивостта на дълга за първи път. Казах, че класическа „подстрижка” не е на дневен ред за мен и това не се е променило от вчера до днес”, заяви в Босна Меркел.
Тя беше категорична, че на този етап не може да се каже нищо за това, което предстои в неделя: „Това ще бъде решаваща среща. Не бива да забравяме, че гръцкият народ страда в момента. (...) В момента върви подготовка по отношение на гръцките предложения към трите институции (ЕС, ЕЦБ и МВФ-б.р.) и ще видим какво ще се случи в близките дни”.
„Бундесбанк” се съмнява в гръцките банки
Съмненията за платежоспособността на банките в Гърция са основателни и се засилват с всеки изминал ден. Това заяви днес в реч на конференция във Франкфурт управител на германската централна банка Бундесбанк Йенс Вайдман, цитиран от ДПА.
"Трябва да бъде кристално ясно, че отговорността за по-нататъшните събития в Гърция и за всякакви решения за прехвърляне на финансови ресурси лежи върху гръцкото правителство и страните, осигуряващи помощ, а не върху Управителния съвет на Европейската централна банка", каза Вайдман.
По думите му, ако е необходим мостов заем докато бъде постигнато ново споразумение за финансова помощ за Гърция, решението за това зависи от политиците.
Вайдман, който е член на управителния съвет на ЕЦБ, заяви също, че финансовата институция трябва да спре спешното финансиране за Гърция, като с тази задача според него трябва да се заемат европейските партньори на Атина, информира Франс прес.
"Централните банки трябва да покажат докъде се простират границите им", изтъкна Вайдман, който е отявлен противник на спешните помощи ЕЛА (ELA), щедро отпускани от месеци от ЕЦБ на гръцките банки, изправени пред масово теглене на средства от техни клиенти.
Броени часове до развръзката на гръцката криза
Атина има срок до полунощ, да предложи нови варианти за реформи. Те могат да и гарантират споразумение с кредиторите за жизненоважно финансиране.
Като част от реформите е и план за преструктуриране на гръцкия банков сектор, което предвижда 4-те най-големи банки в страната да бъдат закрити или погълнати от други банки. Междувременно гръцкото правителство удължи банковата ваканция до вторник. Остава и ограничението за теглене от банкоматите до 60 евро дневно. Някои трезори обаче вече изчерпват авоарите си и са ограничили тегленията до 50 евро на ден. Гърците остават разединени относно бъдещето на страната си.
В изненадващ жест президентът на Евросъюза Доналд Туск предложи облекчаване на гръцките задължения и призова кредиторите да смекчат позицията си, за да се постигне компромис.
"На реалистично предложение от Гърция кредиторите трябва да отговорят със също толкова реалистично предложение за стабилно обслужване на дълга. Само тогава и двете страни ще бъдат удовлетворени", посочи Туск.
Германия обаче е твърдо против каквито и да било отстъпки за гърците, докато не представят сериозен план за реформи. Окончателното решение ще бъде взето от лидерите на всички 28 страни от Евросъюза на извънредната им среща в неделя.