Кардиологът от Оклахома д-р Ти Джей Трад спи дълбоко по време на полета си от Уганда до Амстердам, когато член на екипа му го събужда, за да му каже, че някой се нуждае от него.
Лекарят се втурва към пътник, който е облян в пот и се оплаква от болки в гърдите. Мъжът поглежда лекаря и тревожно пита: „Ще умра ли“, разказва Си Ен Ен.
„Не днес“, отговаря д-р Трад. Според него мъжът пред него получава сърдечен удар – болка, с която лекарят е добре запознат, след като сам преживява такъв през 2024 г.
Докторът вярва, че разполага с инструментите, които могат да спасят живота на пътника - лекарства и медицински инструменти, които носи със себе си, защото се прибира от медицинска мисия в Уганда с Cura for the World – организация, основана от него, която изгражда клиники в нуждаещи се райони.
Д-р Ти Джей Трад има електрокардиограма (ЕКГ) с джобен размер - нещо, без което никога не излиза от дома си след собствения си инфаркт. Устройството, с размерите на банкова карта, се оказва ключов инструмент за разбиране на симптомите на мъжа.
Пациентът посочил, че по скала от 1 до 10, болката в гърдите му е 10.
„Кацаме ли веднага?“, попитала нервно съпругата на пътника.
Първата стъпка, която лекарят предприел, било да успокои нидерландската двойка, близките пътници и екипажа.
След това д-р Трад създал импровизирано спешно отделение сред седалките в самолета, положил мъжа на земята с възглавници и подпрял краката му, за да върне кръвта към сърцето.
Лекарят използвал кардиограма от пътуването си с медицинска мисия, за да прецени дали мъжът получава инфаркт. Той бързо му дал и пет лекарства, обикновено използвани за лечение на инфаркти.
След това Трад извадил личната си джобна електрокардиограма, която измерва активността на сърцето – за да проследи дали има анормални удари и аритмии. Трад съхранявал устройството - карта KardiaMobile, в портфейла си след инфаркта, който получил, в случай че получи друг сърдечен инцидент.
Малката карта позволила на специалиста непрекъснато да наблюдава за аритмии през следващите три часа.
Мъжът поставил палци върху картата и тя предавала данни за сърдечната му дейност към приложение на Трад чрез Bluetooth.
В рамките на 45 минути след като взел лекарството, болката в гърдите и сърдечната честота на мъжа започнали да се подобряват.
Междувременно пилотът попитал дали трябва да отклонят полета към Тунис, след като разговарял и с наземния лекар на авиокомпанията, но д-р Трад уверил екипажа, че пациентът е достатъчно стабилен, за да стигне до Амстердам.
Състоянието на мъжа останало стабилно и през останалите два часа от полета. Болката в гърдите му се върнала, когато самолетът вече кацал, но допълнителни лекарства я облекчили.
„Д-р Трад и медицинска сестра помогнаха да се предотврати влошаването на състоянието на съпруга ми, свършиха „незабравима работа““, казва съпругата на пътника.
„Тя ми каза, че съм техният ангел в небето“, спомня д-р Трад за пътуването, което се е случило в края на април.
Самолетът е кацнал благополучно на летище в Амстердам, където чакала линейка, за да откара мъжа до близка болница.
След като миналата година трябвало да отмени пътуването си до Уганда заради собствения си сърдечен удар, д-р Трад казва, че за него помощта за този пътник е била като „затваряне на кръга“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK