Последни новини

Жена изпрати 5800 евро на астронавт в Космоса – „свършвал му кислорода“

Жена изпрати 5800 евро на астронавт в Космоса – „свършвал му кислорода“

Даниел Митов: Посегателството срещу български полицай е посегателство срещу държавата

Даниел Митов: Посегателството срещу български полицай е посегателство срещу държавата

Пожар избухна край Солун

След нападението над директора на полицията в Русе: Усилва се контролът по пътищата

След спешна проверка: Децата, качили се на висока сграда в София заради селфи, нарушили част от оградата

Красимир Каракачанов: Не виждам проблем български политици и министри да развиват отношения с Китай

Румен Радев за самолета на Урсула фон дер Лайен: Измислен скандал. Няма официална информация за смущения

Русенският кмет за нападението над Кожухаров: Всички записи от камери са предадени на полицията

Имало ли е шофьор без книжка в челния удар в Хасковско? Близки показаха свидетелство за управление от Чехия

Водната криза в Плевен: Президентът призова всички институции да се заемат с решаването на проблема

Рубио за мира в Украйна: Със сделката за минералите САЩ ще имат „личен интерес“ - приходи за нашия народ

„Това, което искаме да знаем, е дали са готови да го направят безусловно“, коментира държавният секретар на САЩ за руския отговор за прекратяване на огъня

Снимка: Ройтерс

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  15:10 ч. 12.03.2025 г.

Държавният секретар Марко Рубио заяви, че очакваната сделка за минералите ще даде на САЩ „личен интерес“ към сигурността на Украйна, макар че отново не пожела да обещае официални гаранции.

„Не бих го определил като гаранция за сигурност, но със сигурност, ако Съединените щати имат личен икономически интерес, който генерира приходи за нашия народ, както и за народа на Украйна, ние ще имаме личен интерес да го защитим“, коментира Рубио, цитиран от АФП.

„Със сигурност едно от нещата, които осигуряват дългосрочен просперитет и сигурност на Украйна, е динамичен икономически растеж и развитие“, посочи той.

Развиващата се икономика „им дава огромни възможности за влияние, власт и способност да финансират собствената си отбрана“, отбеляза държавният секретар.

В разговорите с Рубио и съветника по националната сигурност на президента Доналд Тръмп Майк Уолц в Джеда на 11 март украинските официални лица се съгласиха да подкрепят 30-дневно прекратяване на огъня.

Двете страни се споразумяха също така да подпишат възможно най-скоро споразумение за минералите, което да даде на САЩ достъп до природните богатства на Украйна.

Сделката остана неподписана след катастрофалната среща в Белия дом на 28 февруари между Тръмп и президента Володимир Зеленски.

Рубио заяви, че САЩ са инициирали контакт с Русия на 12 март и оценяват нейния отговор.

„Това, което искаме да знаем, е дали са готови да го направят безусловно“, каза Рубио за руския отговор.

„Ако отговорът е „да“, тогава ще знаем, че сме постигнали истински напредък и има реален шанс за мир. Ако отговорът им е „не“, това ще бъде крайно неудачно и ще покаже ясно намеренията им“, обясни той.

Тръмп рязко промени позицията на САЩ, като започна преговори с Русия и изисква отстъпки от Украйна, с което шокира европейските съюзници.

Рубио посочи, че европейците ще трябва да се включат в крайна сметка в дискусиите, ако те напреднат, тъй като Русия ще иска да прекрати европейските санкции.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK