Самоличността на замесените в убийството на петима македонци край язовир Железара беше разкрита днес на страниците на македонските ежедневници. За извършители на петорното убийство се смятат 27-годишният Алил Демири и братята Агим (на 33 г.) и Африм Исмаилович (на 32 г.). Според разследването техни съучастници са Рами Сеиди на 24 години и Фейзи Азири на 54 години.

Вчера македонската прокуратура повдигна обвинения срещу петима души за убийствата на четирима младежи и рибар в района на село Смилковци, близо до Скопие, в средата на април. Обвиняемите са жители на столицата, трима от тях все още се издирват, а за двама се предполага, че се укриват в Косово. Стана ясно също, че обвинението ще поиска максимално наказание за убийците на петимата рибари край Скопие – смъртна присъда за тероризъм.

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС
Вътрешният министър на Македония Гордана Янкуловска потвърди, че заподозрените са радикални ислямисти, сражавали се за талибаните в Афганистан и Пакистан. По думите на Янкуловска 800 полицаи са участвали в операцията, довела до задържането на 20 души, включително четири жени. В разпространените от вътрешното министерство записи от арестите и проверките на десетки обекти в Скопие се виждат фотографии на бивши членове на Армията за освобождение на Косово и символи на АОК.

От Демократичния съюз за интеграция, част от управляващата коалиция в Македония, обаче заявиха, че между АОК и петорното убийство няма връзка. Според албанската партия онова, за което се е борила разоръжената през 2001 г. Армия за освобождение на Косово, няма нищо общо с радикалния ислям. Между другото Демократичният съюз за интеграция е наследник на Освободителната народна армия, тясно свързана с АОК, която участваше в етническия конфликт в Македония през 2001 г. ОНА също бе разпусната през 2001 година след Охридското споразумение.

Четирима младежи на възраст между 18 и 20 години и мъж на 45 години бяха убити на 12 април до язовир Железара край Скопие. Убийството на Кире Тричковски, Александар Начевски, Филип Славковски, Цветанчо Ацевски и Цветанчо Ацевски потресе Македония и предизвика масови антиалбански протести в страната, довели до сблъсъци с полицията и покачване на етническото напрежение в бившата югославска република.