Луната се смалява, което предизвиква гънки на повърхността и трусове под нея. Данните са от космическия апарат на НАСА Лунар Риконъсънс Орбитър (ЛРО), който лети по елипсовидна траектория между 20 и 160 километра над повърхността на Луната и прави снимки и други измервания.

Проучване на повече от 12 000 снимки сочи, че един от басейните край Северния полюс на Луната, считан за геологично мъртъв, всъщност се пропуква и се мести.

За разлика от Земята, Луната няма тектонични плочи и единствената активност се забелязва поради бавната загуба на горещина, откакто се е формирала преди 4,5 милиарда години, пише АФП.

Това кара повърхността на Луната да се набръчква, подобно на зърно грозде, което се превръща в стафида. В резултат на тези процеси Луната е станала по-малка с около 150 метра в последните няколкостотин милиона години.

Междувременно НАСА кръсти новата си програма за изпращане на астронавти на Луната "Артемида". Артемида е древногръцка богиня, сестра на Аполон, чието име бе използвано за първата лунна програма на САЩ през 60-70 години на миналия век.

Артемида е сестра-близначка на Аполон и е богиня на Луната. В страницата на НАСА в „Туитър” се изтъква, че нейното име ще бъде използвано за програмата за завръщането на американски астронавти на Луната към 2024 г., като на нейната повърхност за пръв път ще стъпи жена.

На 16 юли 1969 година НАСА изстреля с помощта на ракетата "Сатурн 5" космическия кораб "Аполо- 11". Спускаемият апарат на експедицията осъществи първото в историята кацане на Луната на 20 юли същата година. На повърхността на естествения спътник на Земята стъпиха астронавтите Нийл Армстронг и Едуин Олдрин, припомнят агенциите.