При голям наплив на имигранти и хора, които търсят убежище, европейските страни ще могат да въвеждат временно визов режим. Това решиха министрите на вътрешните работи и на правосъдието на редовната си среща. На заседанието Великобритания внесе предложения за промени в правилата за достъп до трудовия пазар, с които да се ограничи т.нар. социален туризъм.

В навечерието на отварянето на трудовия пазар за българи и румънци, Великобритания настоява за промяна на правилата за свободно придвижване на хора в Европа. Британският вътрешен министър Терза Мей даде конкретни предложения за обезкуражаване на социалните туристи.

“Трябва да променим начина, по който свободното движение действа в Евросъюза. Трябва да можем да забавим свободното движение, докато не сме сигурни, че няма да станем жертва на масова миграция. Може да поставим условие пред отделните страни, например за достигане на определени доходи на глава от населението, преди хората там да получат пълни права на нашия трудов пазар”, каза тя.

Друга идея на Лондон е за въвеждане на квота от евроработници във всяка страна членка. Британските идеи намират подкрепа сред страни като Холандия, Австрия и Германия. Още преди половин година те се обединиха с оплакване до Брюксел, че има масова злоупотреби със социалната им система. Европейският комисар Ласло Андор определи исканията на Лондон като истерични, а комисарят за вътрешен ред Вивиан Рединг ги върна обратно към подателя.

„Ако има злоупотреби, те трябва да бъдат решавани на вътрешно ниво от страната членка. Всяка държава има право да приеме закон за борба с измамите и да го прилага”, отсече тя.

Песимистичните очаквания, че темата за присъединяването на България и Румъния към Шенген няма да бъде засегната на Съвета, се оправдаха. Въпросът отново беше отложен.