Без следа от подводницата „Титан“, изчезнала в Атлантическия океан в неделя. Срокът, за който се смяташе, че екипажът разполага с кислород, изтече. Въпреки това издирвателната операция продължава. Районът на търсене вече е близо 26 000 квадратни километра или два пъти колкото щата Кънектикът. Снощи за втори път бяха засечени подводни шумове без ясен източник.

Крис Браун е приятел на британския милиардер Хеймиш Хардинг - един от петимата изчезнали. През 2018 година Браун сам се отказва да пътува на „Титан“.

„Те използват тръби за баласт, джойстик от конзола за управление. Люкът се отваря само отвън. Но най-лошото е, че компанията нямаше никакво намерение да изкарва сертификат за безопасност“, каза Крис Браун
приятел на един от пасажерите на „Титан“.

През 2022 г. пък Алън Естрада се спуска до „Титаник“. Мисията за малко не е отменена заради временна загуба на комуникациите с контролния кораб

„Подписахме един куп документи, освобождаващи ги от отговорност, в които бяха изброени всички опасности, включително смърт. Знаехме, че това е изключително рискована експедиция“, заяви Алън Естрада, бивш пасажер на подводницата.

Специалистите се опасяват, че подводницата може да е отнесена от теченията, което да направи откриването  невъзможно. Има и други версии.

„Подводницата може да е на дъното, да е заклещена сред останките на „Титаник“, а те са пръснати на огромна площ. Това може да е безкрайна мисия, която ще струва ужасяващо скъпо. И дори и да я намерят, трябва да я извадят на повърхността, а това ще отнеме часове“, обясни Джейми Прингъл от Университета на Кийл.

Снимка: bTV

Днес към операцията се присъедини френски изследователски кораб с дълбоководен робот. Апаратът разполага с две механични ръце и може да достигне и покаже с камери океанското дъно.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement