Намаляването на дефицитите и стимулирането на растежа не са алтернативи, а вървят ръка за ръка. Около тази теза са се обединили европейските лидери по време на кризисната среща на върха в Брюксел, на която присъства и българският премиер Бойко Борисов.

"Имаше съгласие и по въпроса, че трябва да направим Европа по-конкурентна и да създадем единен пазар", заяви британският премиер Дейвид Камерън.

Европейските лидери са се договорили да поощрят икономическия растеж чрез по-добро мобилизиране на европейската политика, увеличаване на инвестициите и създаване на повече работни места.

Дискусиите обаче са били доминирани от опасенията за евентуално излизане на Гърция от Еврозоната и банковата криза в Испания.

"Всички европейски лидери искат Гърция да остане в еврозоната, но при условие, че спазва поетите ангажименти да изплати дълга си", заяви председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой пред журналисти.

"Ще мобилизираме европейските структурни фондове и инструменти, за да насочим Гърция по пътя на растежа и създаването на работни места. Очакваме, че след изборите новото гръцко правителство ще направи този избор", допълни Ван Ромпой.

ЕС очаква от Гърция да продължи жизнено важните реформи за възстановяване устойчивостта на дълга, за насърчаване на частните инвестиции и за реализиране на структурните промени в институциите и икономиката.

Европейските лидери все пак са били посъветвани от високопоставени служители да подготвят резервни планове в случай, че Гърция реши да напусне еврозоната.
Твърдението е на агенция Ройтерс, според която изпадналата в тежка политическа и икономическа криза страна, ще получи бонус от 50 млрд. евро за нейното оттегляне от валутния съюз.

Тези твърдения бяха окачествени като "шокиращи" от гръцките медии.
Финансовото министерство в Атина пък категорично ги опроверга.

"Партньорите ни от ЕС разбират, че Гърция трябва да остане в ЕС и еврозоната и че страната трябва да продължи да спазва ангажиментите, които е поела", заяви гръцкият премиер Панайотис Пикраменос.
Медиите в Гърция цитират и френския президент Франсоа Оланд, който казал, че Франция е за оставане на Гърция в еврозоната.

Спекулациите по темата обаче не спират, а Блумбърг обяви, че е много вероятно до 46 часа Гърция да излезе от еврозоната и да се върне към драхмата.