Страните членки на еврозоната са се споразумели на тайно съвещание всяка от тях да подготви план за неразпространение на кризата, ако Гърция реши в крайна сметка да напусне общия валутен съюз, съобщават гръцките медии. Разкритието прави агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени представители от Еврозоната.

Споразумението е било постигнато на състояла се в понеделник едночасова телеконферентна връзка на работната група на Еврогрупата. Работната група се състои от представители, които подготвят срещите на финансовите министри от еврозоната и образуват управителния съвет на временния спасителен Европейският фонд за финансова стабилност. В него влизат предимно заместник-финансови министри и високопоставени представители на финансовите министерства.

Ройтерс твърди, че разполага с меморандум, които трябва да обсъдят страните от еврозоната, в случай че Гърция излезе от валутния съюз.

Работната група е постигнала споразумение, според което всяка страна от еврозоната трябва да подготви индивидуално резервен план за евентуалните последици от излизането на Гърция от еврозоната, твърди официален представител от еврозоната, запознат с дискусиите. Нищо не е подготвено досега на равнище Еврозона, поради опасения да не изтече информация, добавя той.

Гръцките избори, които ще са вторите в рамките на два месеца, до голяма степен се възприемат като референдум за това дали задлъжнялата страна да остане в Еврозоната и да осъществи болезнени реформи и икономии или да напусне и да си опита късмета със собствена валута.

Документът, който е бил видян от Ройтерс, определя загубите на всяка страна от Еврозоната, в случай че Гърция напусне съюзът. Ако това се случи, трябва да се търси "приятелски развод".

Посочва се, че ако Гърция напусне, ЕС и Международният валутен фонд могат да й дадат до 50 милиарда евро, за да й помогнат.

В документа се отбелязва, че Атина ще понесе големи разходи, ако реши да се откаже от общата валута, а останалите страни от Еврозоната ще имат по-ограничени.

Според документа верижната реакция, която може да засегне другите страни от еврозоната, следени внимателно от пазарите, сега е подценена.

"Пазарите определено няма да имат доверие в еврото", се посочва още в документа.

Гръцкото министерство на финансите опроверга категорично тези слухове.