Русия няколко пъти обвини Украйна за най-тежкото терористично нападение в столицата от две десетилетия насам в концертната зала „Крокус“, въпреки че групировката „Ислямска държава“ (ИД) пое отговорност, а Украйна отрече да е замесена.

Позовавайки се на официални изявления от руска страна, медийни съобщения и публикации в социалните мрежи, Би Би Си направи своя проверка по случая, за да открие кои твърдения са истина и кои са фалшиви.

Първите обвинения

Почти веднага след нападението по време на рок концерта в покрайнините на Москва започнаха първите обвинения от руска страна.

В първия час след атентата проруският анализатор Сергей Марков заяви, че нападателите приличат на „ислямски радикали“, но след това добави, че нападението „вероятно е организирано от Киев“. Това изявление беше без наличието на доказателства към този момент.

Снимка: Getty Images

Около 40 минути по-късно националният таблоид „Московский комсомолец“ цитира военния експерт Роман Шкурлатов, според когото нападението може да е било организирано с подкрепата на Службата за сигурност и военното разузнаване на Украйна.

По-късно бившият президент и сегашен заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев обеща отмъщение, ако Украйна се окаже замесена в нападението. Той обяви и нуждата от ответен отговор от руска страна, включително „екзекуции на терористи“.

Изкуствено поемане на отговорност

Няколко часа по-късно един от най-големите руски телевизионни канали излъчи кадри от видео, в което високопоставен украински служител потвърждава участието на страната си в атентата.

Във видеоклипа, който беше широко разпространен и онлайн, главният служител по сигурността на Украйна Олексий Данилов казва: „Днес в Москва е весело. Мисля, че е много забавно. Иска ми се да вярвам, че ще им организираме такива забавления по-често.“

Снимка: Getty Images

Проверка на Би Би Си обаче е установила, че видеото е сбор от две интервюта, публикувани през последната седмица. Според експертите гласът на Данилов вероятно е генериран с помощта на технология за изкуствен интелект.

Двете видеа са публикувани в YouTube. Първото е интервю с Данилов от 19 март. Другото е публикувано три дни по-рано и в него участва началникът на военното разузнаване на Украйна Кирил Буданов.

„Прозорец“ за бягане през границата

Терористите се опитали да избягат и са се придвижвали към Украйна, където по предварителни данни от украинска страна е бил подготвен „прозорец“ за преминаването им през държавната граница. Това твърдение дойде от руския президент Владимир Путин.

Русия обаче не предостави доказателства за наличието на „прозорец“, през който нападателите да бъдат пропуснати.

Би Би Си проверяват няколко видеа и снимки, на които се вижда как те са задържани. Така установяват, че въпреки твърденията на Путин, арестите са извършени на голямо разстояние от украинската граница.

За проверката експертите съпоставят детайлно фоновете от кадрите и установяват, че двама от арестуваните заподозрени са заснети на около 90 мили (145 км) от границата с Украйна.

Отговорност пое групировката "Ислямска държава" (ИД) чрез своята информационна агенция Amaq.

Визуалните доказателства, разпространени от ИД, включват снимка на четирима нападатели със замъглени лица и видео, заснето от гледната точка на един от нападателите.

Много от детайлите - като характеристиките на концертната зала и оръжията, използвани от нападателите, съвпадат с видеоклиповете, които се появиха в интернет по време на нападението.

Въпреки доказателствата обаче Русия продължава да обвинява Украйна за атаката.

Маргарита Симонян, главен редактор на руската телевизионна мрежа RT, заяви в платформата „X“, че нападателите не са от ИД, защото не са носели самоубийствени жилетки и „не са имали намерение да умират“.

Въпреки че ИД многократно да е предупреждавала нападателите да не се оставят да бъдат заловени живи, е имало случи на бягство и преди.

Така например в края на 2022 г. един от нападателите, участвали в атака срещу хотел в Кабул, успява да избяга и по-късно извършва самоубийствен атентат, според медиите на ИД.

Какво знаем за заподозрените?

Двама от заподозрените за смъртоносната атака са били задържани в Брянска област след гонка с автомобил. Това написа руският депутат Александър Хинщайн в своя профил в Телеграм.

Един мъж е бил арестуван близо до автомобила, а другите трима са избягали в близката гора и са били задържани след претърсване.

Снимка: Reuters

Според Хинщайн, при огледа на автомобила с марка „Рено“ са били открити пистолет „Макаров“, пълнител за автомат „Калашников“ и паспорти на таджикски граждани.

В неделя бяха публикувани кадри, на които се вижда как мъжете са конвоирани в московски съд.

Руските власти посочиха и имената им. Обвинените са Далериджон Мирзоев, Саидакрами Рачабализода, Шамсадин Фаридуни и Мухаммадсобир Файзов. И четиримата са от Таджикистан.

На снимката, публикувана от ИД, се вижда, че трима от заподозрените са облечени в светлокафява тениска, светлозелена тениска и сиво поло.

Тези тениски изглежда съвпадат с тениските, носени от трима от заподозрените по време на ареста им.

Две емблеми на светлокафявата тениска, носена от мъжа на име Рачабализода, се виждат и във видеоклипа, публикуван от ИД. Той се идентифицира със същото име и по време на последвалия разпит.

Снимка: Reuters

Заподозреният Мирзоев, чиято тениска не се вижда на снимкатa, е задържан, облечен в зелена риза с дълъг ръкав, сини дънки и черен колан. Тези три елемента от облеклото са носени от стрелеца във видеоклипа на ИД.

Достоверни ли са твърденията на Ислямска държава?

Според проверката на Би Би Си разпространения видеоклип с кадри от убийствата и използваните лозунги от тяхна страна, характерни за нападатели от ИД, съответстват на начина на действие на групировката.

Снимка на един от нападателите в залата „Крокус“ повече от две седмици преди нападението е публикувана от руски медии - което предполага, че то е било предварително планирано.

Според Би Би Си, поемането на отговорност, докато извършителите все още са на свобода, е необичайно и показва желание от страна на ИД да потвърди своята роля в нападението.