Кризата в Крим е най-голямата в Европа за XXI век – такова определение направи външният министър на Великобритания Уилям Хейг.
Полша свиква във вторник заседание на Северноатлантическия съвет заради кризата. Основанието е, че събитията около Украйна представляват заплаха за съседни държави, които са членове на НАТО, се казва в съобщението.
САЩ и техните съюзници са избрали стратегия, която трябва да постави Москва в международна изолация, а също така се обсъжда и въвеждането на икономически санкции срещу страната.
Седем от участниците в Г-8 демонстративно се противопоставиха на Русия, която се оказа заплашена от изключване от привилегирования клуб на влиятелните страни.
Обама свика провежда заседание, посветено на кризата в Украйна, с високопоставени представители на своята администрация. Във Вашингтон преразглеждат икономическите си отношения с Руската федерация, но военен отговор на НАТО е изключен.
Известен американски дипломат нарече кримската криза „най-сложното геополитическо изпитание" за Барак Обама, който успя да си осигури поддръжката на лидерите от другите страни участници в Г-8, а също така анулира предстоящите търговски срещи с руски представители.
Държавният секретар Джон Кери спешно замина за Киев, за да посредничи за разрешаване на кризата. Мисия на ОССЕ също е в украинската столица, въпреки несъгласието на Русия.
Френският посланик сравни руската окупация в Крим с нахлуването в Чехословакия през 1968 г.
Руският отговор на заплахите за международни санкции дойде от „Газпром" – компанията обяви, че не изключва възможни прекъсвания в доставките на газ за Европа заради политическата ситуация в Украйна.
„Продължаващите политически вълнения в Украйна, които се задълбочават от неудовлетворителните икономически условия, може да доведат до прекъсвания в доставките за Европа", се казва в съобщение на газовия холдинг.
В него се отбелязва, че компанията ще продължи да прави всичко възможно за намаляване на риска за експортните доставки.