Германската здравна система е в дълбока криза. След като бе регистриран недостиг на антипиретици, болкоуспокояващи и антибиотици. Сега има недостиг и на лекарства за рак.

В аптеките липсва калциев фолинат, по-специално за пациенти с рак на дебелото черво, съобщава вестник „Билд”.

"В края на тази седмица този препарат ще свърши. Как лекарите и фармацевтите ще определят кой пациент ще получи последните лекарства за рак?", коментира специалист в град Йена, провинция Тюрингия.

Германската фармацевтична асоциация Phagro също предупреди, че има места, на които недостигът на доставки е достигнал драматични размери.

Междувременно Германският федерален институт за лекарствата и медицинските изделия (BfArM) обвини за липсващите лекарства някои аптеки и търговци на едро в трупане на запаси. 

В момента има и ръст на респираторните инфекции при децата, което увеличава търсенето.

По данни на BfArM към момента са получени 330 съобщения за недостиг на доставки на препарати. Според Министерството на здравеопазването обаче това невинаги означава автоматично недостиг - често могат да бъдат закупени или произведени алтернативни препарати. 

Във вторник министърът на здравеопазването Карл Лаутербах представи план за противодействие на нарастващия недостиг на лекарства в Германия. Особен акцент беше поставен върху подобряването на доставките на педиатрични лекарства. В бъдеще здравноосигурителните компании ще плащат до 50 процента повече за такива препарати.

 „Трудно е да получите сироп за сваляне на температурата за дете, който все още се предлага в чужбина. Искаме да гарантираме, че повече лекарства ще се произвеждат в Европа" коментира Лаутебах.

В предходни години ценовата конкуренция за лекарства без патент е довела до оттегляне на производителите от пазара и концентриране на производството в страни като Китай и Индия.