Продължават да постъпват сигнали за недостиг на седем медикамента - сред тях са Пулмикорт, Вентолин, Фраксипарин и Оземпик, които липсват от месеци. Здравното министерство обаче може единствено да извършва проверки. Най-рано до 70 дни са възможни промени, които да показват наличностите в складовете и на аптеките.

"За един от медикаментите, който се прилага при инхалации, има информация от притежателя на разрешението за употреба, че се извършват ежемесечни доставки към търговците на едро", посочи доц. Момчил Мавров, началник на кабинета на министъра на здравеопазването. За друг инхалаторен медикамент, който преди време отново липсваше от аптечната мрежа, не са постъпвали уведомления от притежателя на разрешението за употреба за временно или постоянно преустановяване на доставките. В момента доставките се увеличават, като са планирани нови до края на годината.

"Лекарство, което се използва в терапията на диабет и за което има сигнали, че липсва от аптечната мрежа, доц. Мавров посочи, че към момента доставките са с 60% повече в сравнение с предходната година. Проверките, извършени сред търговците на едро, не са установили липса на медикамента", допълни доц. Мавров. 

За антидепресант, който също липсва от аптеките, доц. Мавров саза, че има писмо от притежателя на разрешението за употреба, в което е посочено, че се очаква доставка на медикамента в началото на този месец, въпреки че е имало производствени затруднения.

За друг медикамент, за който постъпват сигнали, използван за намаляване на нивото на кръвната захар, се очакват 20 хиляди опаковки този месец и още 10 хиляди опаковки - през януари следващата година.

"Притежателят на разрешение за употреба на един от нискомолекулните хепарини е заявил, че временно ще бъдат спрени доставките от 14 ноември тази година, но за него има заместители", допълни доц. Мавров. Той посочи също така, че за последния медикамент, за който са постъпвали сигнали, е направена реорганизация и проблемът вече е решен.

Доц. Мавров припомни, че преди време беше създаден Специализиран съвет, в който членуват представители на фармацевтичната индустрия, на фармацевтичното съсловие, на Националния съвет по цени и реимбурсиране, с цел обсъждане и намиране на решение на проблемите с недостига. По думите му всички са били единодушни, че е необходима промяна в нормативната база.

"Най-вероятно проблемите се дължат на недобрия синхрон и недобрата организация, защото всички институции са длъжни да спазват нормативната база и когато определени задължения не са свързани със санкции, се получават празнини в системата", добави доц. Мавров.

Търговците на дребно се оплакват, че не могат да получат информация за наличностите в складовете на едро, но законът това не го позволява,  а този достъп трябва да им бъде осигурен. "Наблюдаваме лекарствата и когато количеството им спадне под 65%, забраняваме реекспорта им, а би трябвало този процент да се повиши, за да няма недостиг", допълни още доц. Мавров. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement