В последната седмица на месец юни земната магнитосфера ще бъде сравнително спокойна. Около 27 и 28 юни има вероятност за геомагнитни смущения заради влиянието на заредени частици от Слънцето.

Засега прогнозата е, че тези смущения няма да прераснат до геомагнитни бури. Но слънчевите петна и изригванията може да усложнят космическото време и влиянието му върху нашата планета.

Снимка: NASA

По-значителни условия за слаби и средни геомагнитни бури има през първото десетдневие на месец юли. Но тогава прогнозата може да се промени, затова следете нашата рубрика „Космическо време“ за актуални данни.

Снимка: NASA

В очакване на по-висока слънчева активност, в края на юни и началото на юли ще имаме възможност за наблюдение на „падащи звезди“. Те са от метеорния поток Юнски Боотиди и максимумът им се очаква да бъде в 1 часа през нощта на 27 срещу 28 юни, съобщава Пенчо Маркишки от Института по астрономия към БАН.

Снимка: NASA

Радиантът или точката, спрямо нашата перспектива, от която ще дойдат метеорите е съзвездието Воловар. Юнските боотиди са малко по-бавни от останалите метеори и обичайно имат жълто-оранжев цвят. Те са особено подходящи за наблюдение и заснемане от любителите астрофотографи.

Още за космическото време и геомагнитните бури можете да научите тук: