Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ засне най-далечната галактика, за която се знае към момента. Става дума за снимка на нещо като червена звезда, която е на около 325 млн. години след Големия взрив. Казано по друг начин, ако Вселената е на 13,8 млрд. години, това означава, че галактиката наречена JADES-GS-z13-0, е сред първите четири в Космоса.

„Всъщност съм във възторг и съм невероятно благодарна, че съм част от този момент“, казва д-р Ема Къртис-Лейк, която е част от международния екип, който публикува подробности за откритието в петък късно вечерта.

Предишната най-стара и далечна галактика беше открита през 2015 г. от предшественика на телескопа „Джеймс Уеб“ – космическата обсерватория „Хъбъл“. Тя е наречена GN-z11 и е малко по-стара от новооткритата, т.е. тя е на около 400 млн. години след Големия взрив.

Учените продължават да изучават формирането на звездите. Неотдавна „Джеймс Уеб“ на американската космическа агенция НАСА беше натоварена със задачата да открие първите звезди, които да осветявали космоса. Сега става ясно, че JADES-GS-z13-0 не е точно от онова време, но се доближаваме много до него.

Както JADES-GS-z13-0, така и GN-z11 са потвърдени чрез спектроскопия - подход, считан за златен стандарт в астрономията.