Над 12 коралови острови в Австралия са изложени на риск от изчезване, установява проучване, публикувано в списанието Science of the Total Environment.
Ръководител на изследователския екип е д-р Томи Фелоуз от университета в Сидни. Учените наблюдават 56 ниско разположени австралийски коралови острова.
Сред рисковете за изчезването на коралите са повишаването на морското равнище, горещите вълни и наводненията.
Изчезването им може да има последици за морските граници на страната.
В доклада от проучването се посочва, че три острова в северозападната част на Западна Австралия са с "много висок риск" заради климатичните заплахи.
11 от островите в Коралово море край бреговете на Куинсланд са класифицирани като изправени пред висок риск.
В проучването се посочва, че ако островите изчезнат ще има сериозни последици както за хората, които живеят и разчитат на тях, така и за геополитическата позиция на страната.
Островите около Австралия са изключително важни за риболова, транспорта и проучването на минерали.
Д-р Томас Фелоуз, каза, че крайбрежното управление на Австралия зависи от оцеляването на кораловите острови.
Той обясни, че предприемането на стъпки за намаляване на използването на изкопаеми горива може да помогне за забавяне на упадъка на разпадането на островите.
Кораловите острови са ниско разположени земни маси, съставени от седименти, произведени от коралови отломки. Коралите са застрашени в австралийските води.
Големият бариерен риф е загубил повече от половината от коралите си заради изменението на климата. Приблизително 25% от морските видове по света зависят от кораловите рифове.