България иска трети мост на река Дунав. Новината идва от Конференцията по сигурността в Мюнхен, Германия.

Заявката направи премиерът Бойко Борисов минути, след като  американският държавен секретар Майк Помпео обяви, че САЩ ще отпуснат 1 млрд. долара за източноевропейската инициатива „Три морета“.

Съединените щати не се оттеглят от отговорност и западните ценности ще победят в международния хаос – това послание отправи като контрапункт на критиките, първият дипломат на Вашингтон. Помпео обяви нова финансова помощ за Централна и Източна Европа. 

„Нашата цел е много проста. Тя е да се увеличат частните инвестиции в енергийния сектор и да се защити свободата и демокрацията по света“, уточни Помпео

Българското предложение – трети мост над река Дунав. „Дали ще е при Никопол или при Силистра, където искат. Те да се преборят, да ни дадат точка. България ще инвестира в мост“, каза Борисов.

Темата – „Без визи за Америка“, остава акцент  в разговорите между София и Вашингтон.
„Президентът Тръмп пое ангажимент. Да видим как ще се развият изборите, но ако той бъде преизбран – процесът за сваляне на визите ще го довършим до край“, допълни българският премиер.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В кулоарите, Германският топ-дипломат Волфганг Ишингер получи високото българско отличие – златна лаврова клонка. Ишингер има съществен принос за българската дипломация. Участва активно и в намирането на дипломатически решения в конфликтите в бивша Югославия.

Сега е важен медиатор в диалога между страните на Западните Балкани. На въпрос на международния редактор на bTV Кристина Баксанов „Какво спешно трябва да се направи, след като тази година България и Северна Македония поемат домакинството на конференцията по Берлинския процес?“, проф. Волфганг Ишингер отговори:

„Европейската комисия през следващите дни, през март ще представи докладите си. Преди минути френският президент Макрон демонстрира тук на подиума, че ние трябва да изпълним важните стъпки към Албания и Северна Македония. Вярвам, че това е един оптимистичен сигнал“.

А на подиума в залата, големите сблъскаха позиции, без да намерят общ тон. Макрон поиска „повече Европа“. Столтенберг контрира, че не може без НАТО. САЩ атакуваха Китай, а Китай дадоха заявка за повече сътрудничество с Европа. 

Междувременно китайската делегация е разговаряла с представители на Ватикана. Отношенията между тях са прекъснати през 1949 г., но между двете страни започва нов диалог.