С малко повече от седмица, оставаща до финала на предизборната кампания в САЩ, кандидатите трескаво обикалят страната. Дават последните си сили, за да спечелят решаващата надпревара, в която шансовете им са почти равни.

Колко издръжливост обаче е нужна, за да станеш президент?

Представете си го така. Спали са само 4 часа за последните 5 дни, а може общо 4 дни за изминалите два месеца. Обиколили са повече от 10 щата през последните 30 дни, като се подготвят за следваща безсънна нощ или поредица от такива с последни сили. Такова е положението в надпреварата за президентския пост.

Сега си представете допълнителния стрес от постоянното наблюдение на огромните тълпи и болката в ръцете след продължително ръкостискане.

„Ще работим цяла нощ. Няма да се спи”, обясни Барак Обама преди началото на това, което нарече „48-часовия велик маратон”, който го отведе в над 16 щата в страната. В това число - токшоу в Лос Анджелис и посещение в Чикаго за предварителното гласуване.

Междувременно Мит Ромни поема маршрута от Колорадо през Невада и Айова, като последна спирка от грандиозната обиколката на променливите щати е Охайо.

Графикът на кандидатите граничи с тотална лудница. Начертаните маршрути се преплитат като „купчина спагети”.

„След третия или четвъртия щат е трудно да си спомниш къде всъщност се намираш”, твърди Пейдж Реф, която реди графиците на кампанията на кандидатите на демократите от Гари Харт през 1984 до Джон Кери през 2004.

Според Джеймс Фалоус, който е настоящият национален кореспондент за Атлантическия океан, издръжливостта, която се изисква по време на избори, е често подценявана от медиите и обществото.

„Не съществуваше нито ден, нито нощ от първия президентски дебат до изборите”, разказва той за премеждията по време на минали президентски кампании.

„Нощите си прекарвахме на път в самолета или поспивахме за по три часа в някой затънтен хотел”, добавя той, споделяйки, че е остарявал с всеки изминал ден от президентската кампания.

Последните 48 часа от настоящата кампанията той определя като „пълна мъгла”. „Трудно е да си представиш, че съществува работа, която изисква подобна комбинация от постоянна издръжливост и това да бъдеш в час през цялото време – единствено тази на генерала на армията може би се доближава”.

Цената на напрежението

Изтощението, на което е подложена всяка една от кампаниите, коства щети. „Едно глупаво изказване в следствие на умората обезсмисля работа за седмици наред. Подходящият график и съобразеното използване на човешкия ресурс са съществени за всяка кампания”, твърди Пейдж Реф и обяснява, че всичко трябва да е изчислено - от храната и съня до упражненията и телефоните обаждания.

Според нея всяка кампания трябва да се съобразява с биологичния часовник и нуждите на своя кандидат, а те може да варират. Ключова роля за благосъстоянието на претендентите за поста се оказват тренировките, които отново могат да бъдат най-разнообразни.

Колкото и издръжлив да е един кандидат, в много случаи преумората си казва думата. Първият белег е прегракналостта в гласа, която наблюдаваме при Барак Обама през последните дни.

Много от предишните кандидат-президенти са използвали несъобразно силите си, което им е коствало поста. Майкъл Дукакис, който загуби изборите от Джордж Буш, твърди, че ако има нещо, което може да промени в хода на кампанията си, е да намали нейния обхват. Признава, че би отделил повече време на стратегията и подхода вместо на показването пред публика.

Някои вярват, че взискателността и издръжливостта, нужни по време на кампанията, са добър тест за този, който е на път да стане президент. Други пък са на мнение, че има много по-важни качества като широко скроеност, адекватност и способност да комуникираш и вдъхновяваш.

Само можем да си представяме какво се върти в главата настоящите кандидати за президент на САЩ Барак Обама и Мит Ромни, които се борят между изтощението и прилива на адреналин, запътили се към финалната права.

Остават около 8 дни, от които всеки е важен. Разликата в резултата е толкова неосезаема, че малцина смеят да правят догадки. Да привлекат колкото се може повече гласове в ключовите щати за кандидатите се превръща в истинска война за територия.


*Текстът е по материал на Би Би Си