Ако посетите профила му в „Истаграм“, със сигурност ще си помислите, че сте попаднали на някой от многобройните акаунти на фитнес инфлуенсъри. Това не е трудно предвид многобройни негови снимки, на които демонстрира добре оформените си бицепси и плочки на корема на фона на екзотични пейзажи и интериори.

Наистина той е убеден вегетарианец и въздържател, отделя изключително голямо внимание на воденето на здравословен живот, но не това e нещото, което го прави популярен по света и което привлича стотици хиляди негови последователи в социалните мрежи.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Pavel Durov (@durov)

Човекът зад този профил носи прозвището „руският Зукърбърг“ и според класацията на „Форбс“ за глобалните милиардери през 2022 г. е един от най-влиятелните технологични предприемачи в света, а състоянието му възлиза на 15,1 милиарда щатски долара, с което изпреварва по богатство доста от своите известни сънародници олигарси.

37-годишният Павел Дуров е известен и с това, че е един от малкото руснаци, които не само са се противопоставили на президента Владимир Путин, но и успява да устои на последвалите атаки на Кремъл.

 

Семейството на технологичния магнат, според неговите твърдения пред медии, отдавна има горчив опит с властта в Москва. Дядо му, герой от Втората световна война, е репресиран по времето на Сталин.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Pavel Durov (@durov)

Баща му пък е виден интелектуалец, професор по класическа филология и антична култура. Самият Павел Дуров завършва с отличие Академическата гимназия със специален статут към Санктпетербургския държавен университет, а пет години по-късно и филологическия факултет в същото учебно заведение отново с изключителни постижения и почести.

Всички очакват да тръгне по стъпките на баща си и да се заеме с научна кариера в областта на хуманитаристиката, но младежът има други планове.

Създаването на „руския Фейсбук“

Още докато е студент, Павел Дуров се увлича по информационните технологии. Създава онлайн библиотека за своите колеги, а по-късно в нея студентите започват да качват свои курсови работи и да разменят лекции. Скоро проектът му се разраства и включва форуми, в които се дискутират политически и обществени теми.

Още тогава започва да се формира успешният тандем между Павел и брат му Николай, който изучава математика и информационни технологии. Страничните наблюдатели ги оприличават на дуото Стив Джобс и Стив Возняк, които правят от „Епъл“ технологичният гигант, който познаваме днес.

Наистина Павел Дуров в изявите си доста прилича на Стив Джобс, докато брат му, подобно на Возняк, не попада в светлините на прожекторите толкова често. Но двамата остават неразделни, включително и в бизнес начинанията си до днес.

По това време студентският портал на Дуров привлича вниманието на бившия му съученик Вячеслав Миралишвили. Син на богат предприемач с грузински, еврейски и руски корени, в този момент Вячеслав следва в един от престижните университети в САЩ и е свидетел на появата и разрастването на „Фейсбук“.

Богатият младеж смята, че подобен проект може да има успех и в Русия, а като негова основа вижда именно студентския портал на Дуров. Миралишвили не се поколебава да инвестира парите, които е спечелил от бизнеса на баща си, в начинанието на своя бивш съученик и това е стъпката, която ще превърне сайтът на Дуров в еднo от най-успешните интернет начинания в Русия.

Миралишвили привлича в начинанието и друг свой приятел – руско-израелския бизнесмен Лев Леваев. Тримата стават съоснователи на руската социална мрежа „ВКонтакте“ през 2006 г.

През това време Дуров работи по своя студентски портал, превръщайки го постепенно в социална мрежа за бивши състуденти и съученици. Със своя прост дизайн в синьо и бяло новият сайт много напомня на някой от локалните клонове на „Фейсбук“ по онова време, което по-късно ще донесе на Дуров обвинения в плагиатство, но предприемачът заявява, че всички големи ИТ гиганти са копирали други компании при основаването си.

Снимка: Getty Images

Дали заради приликата с „Фейсбук“, дали заради усилията на самия Дуров, но мрежата започва да се разраства с невиждани дотогава темпове и скоро ще бъде оценена на 3 милиарда долара. В работата вече активно се включва и брат му Николай, който се завръща в Русия след завършване на аспирантура в Германия.

Успехът на „ВКонтакте“ привлича вниманието и на „Фейсбук“. През 2009 г. Дуров и неговите сътрудници са поканени в офиса на Зукърбърг в Калифорния. Според някои източници посещението е уредено с помощта на руския предприемач Юрий Милнер, който притежава акции в американската социална мрежа.