Броени дни след първия предизборен дебат в Денвър на кандидатите за американски президент, медиите в САЩ откликнаха със своя версия на политически диспут между водещи журналисти от двата основни политически лагера в страната.
Звездата на „The Daily Show” и известен привърженик на Демократическата партия Джон Стюарт излезе на една сцена срещу водещия на популярното шоу на телевизия „FOX News” - The O’Reilly Factor” – Бил О’Райли. Модераторът на 90-минутния дебат беше Е.Д. Хил от „Си Ен Ен”.
В целта си да забавляват масовата аудитория, двамата водещи отправиха послания към зрителите си, които дори самите кандидати за президент не успяха. Шоуто се превърна в разгорещен политически диспут, в който обаче опонентите не изгубиха добрия тон и завършиха като равни, всеки подчертавайки качествата на другия.
Чрез шеговити подмятания и забавни лозунги и двамата водещи стигнаха до добри заключения.
За разлика от официалните дебати, провели се в сряда, Джон Стюарт, от страната на демократите, успешно защити своите възгледи, като енергично изложи аргументите си и не остана длъжен на своя опонент. Стюарт се движеше непрестанно по подиума в студиото, като не наведе глава нито веднъж, нито пък отегчи своята публика със статичността, която демонстрира президентът Барак Обама по време на дебата миналата седмица.
Звездата на „FOX News” Бил О’Райли започна участието си с 3-минутна реч, в която подкрепи изявлението на Мит Ромни, че 47 % от американците са директно зависими от правителството. Според О’Райли обаче този процент се равнява „само” на 20 на сто от избирателите.
Освен по въпросите на социалната политика, Стюарт и О`Райли си разменяха коментари и закачки в продължение на целия дебат, засягайки ключови теми от предизборната кампания в САЩ като здравната реформа, проведена от администрацията на Барак Обама, икономическото състояние на страната и възможното скорошно излизане от кризата. И не на последно място външната политика.
Един от ключовите моменти в сблъсъка беше разговора за изборното законодателство в САЩ и до колко то отразява реално волята на американските граждани по време на избори. Демократът Стюарт защити тезата че директният избор би бил много по-удачен от прилаганата в момента система на Големите избиратели. От своя страна Бил О`Райли подчерта, че „участието на хората в демокрацията, трябва да е по-голямо”.
Двамата изявени политически коментатори обърнаха особено внимание на ролята на медиите за формирането на общественото мнение в САЩ по време на предизборни кампании и преди всичко сляпото доверие, с което избирателите понякога подхождат към информацията. В своята теза Бил О`Райли защити позицията, че каквато и информация да предоставят медиите на гражданитем, изборът винаги опира до двама кандидати, които гласоподавателите избират по съвест.
Зрителите станаха свидетели на една развлекателна алтернатива на официалните дебати миналата сряда, която може би се оказа по-състоятелна и по-искрена. На телевизионния екран се появиха едни по-добри майстори на дебата, от които настоящите кандидати за Белия дом могат спокойно да вземат пример, в случай че им липсва въображение при подготовката им за втория предизборен дебат на 16 октомври в Хъмстет, щата Ню Йорк.