За журналиста, за репортера няма никакви граници - когато реши да се приближи към събитието, нищо не може да го спре. Това сподели в ексклузивно интервю за предаването „120 минути” иракският журналист Хунар Ахмад, който стигна до границата на „Ислямска държава” на 25 км от северния иракски град Киркук.
„В медиите няма нищо невъзможно. Надявах се, че заради малкото разстояние между нас и „Ислямска държава” ще имам тази възможност. Аз наистина настоявах да говоря с тях, приближих се на около 15 метра”, сподели Ахмад пред Светослав Иванов.
Джихадистката групировка държи в плен над 700 души в иракския град Фалуджа в западната провинция Анбар. Все още не е ясен точният брой на чужденците, които са заложници на ислямистите. Техни бойци вече обезглавиха двама американски журналисти – Джеймс Фоли и Стивън Сотлоф.
Според Хунар Ахмад това не е новост. „Всеки ден по интернет и в социалните мрежи виждаме видеоматериали, които са още по-ужасяващи. Работата е там, че журналист, който попадне на такова място, няма право да направи нищо друго освен просто да отрази събитието. Той няма право да разговаря с никого, да интервюира никого от командирите, от отговорните лица”, обясни Ахмад.
28-годишният иракски журналист обясни, че е разчел добре ситуацията и е преценил докъде може да стигне. „Ислямска държава” бяха много заеди да си укрепват границите и аз се възползвах, опитах да ги заговоря точно в тази ситуация. Разбира се, уважавам мнението на всички, които биха казали, че това е необмислена постъпка, но аз вярвам в това, което правя”, категоричен беше Хунар Ахмад.
Журналистът разказа за предишни свои опити да влезе в контакт с джихадистите. „Няколко пъти съм се опитвал да вляза на тяхна територия, да разговарям с техните отговорници и командири. Имах определена среща с техния ръководител Абу Тиба, интервюто трябваше да се проведе в град Тикрит, но когато му се обадих, той отговори: „Не мога да те посрещна и не мога да ти дам интервю”. Според мен това се дължеше на проблеми, възникнали между „Ислямска държава” и други ислямски въоръжени групировки. По-късно се обаждах още няколко пъти, но без резултат. По-късно Абу Тиба беше убит близо до Киркук”, посочи журналистът.
„По-късно, намирайки се на бариера на пешмергите (кюрдските войници, които се бият с джихадистите – бел. ред.), аз опитах да си уговоря ново интервю с техен ръководител, те поискаха малко време, за да се консултират с по-висшето си ръководство, а после така и не получих положителен отговор”, обясни Ахмад.
„Цялото това колебание ме принуди да се приближа толкова близо до тях. След като те се обадиха на своите командири, ми заповядаха да спра, казаха ми да не приближавам повече. След това клипът обиколи световните медии. Ако бях успял, клипът щеше да изглежда по друг начин”, смята иракският репортер. „Ако ми се отдаде по-добър случай, ще го направя пак, защото съм журналист – длъжен съм да отразявам събитията”, заяви още той.
Хунар Ахмад сподели, че не разполага с информация за бойци от Балканите или България, които се сражават в редиците на „Ислямска държава”. „Иска ми се да кажа нещо различно от това, което се разпространява от медиите в Европа и Америка - смятам, че Европа и Америка успяха да отблъснат от себе си тази опасност, като ограничиха военните действия в района на Близкия изток. Показателно за мен е, че всички ислямисти, които се присъединяват, трябва да установят връзка с „Ислямска държава”, обясни журналистът.
Накрая той сподели, че ситуацията в неговия град Киркук е неспокойна. „Различни ислямски групировки се опитват да въвлекат Киркук в един взрив, в една експлозия. Киркук винаги е бил град на братството – араби, туркмени, кюрди са живели винаги добре”, каза накрая Хунар Ахмад.