Ключова среща на върха на НАТО във Вилнюс. Лидерите на страните от Алианса се събират в литовската столица, за да обсъдят основно темите около членството на Украйна в пакта и военната помощ за страната. В навечерието на форума обаче се появи и голяма новина, свързана с влизането на Швеция в НАТО.

Турция се съгласи да даде „зелена светлина“ на Стокхолм за членство в НАТО. Именно заради войната на Русия в Украйна Швеция и Финландия се отказаха от дългогодишната си политика на военен неутралитет.

Във фокуса на разговорите са Украйна, която се надява на по-ясен план кога ще бъде част от Алианса, гаранции от съюзниците, военната помощ, разходите за отбрана и трите нови регионални отбранителни плана. Те ще бъдат ревизирани за пръв път от Студената война. Предвиждат 300 000 войници във висока степен на готовност по Източния фланг.

Лидерите на Турция и Швеция затвърдиха дългоочакваната сделка с ръкостискане. Президентът Ердоган е уверил, че турският парламент ще ратифицира членството на Стокхолм възможно най-скоро.

„Завършването на процеса по присъединяването на Швеция е историческа стъпка, която облагодетелства сигурността на всички съюзници в тези критични времена. Прави всички нас по-силни“, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Досега Анакара спираше Стокхолм с аргумента, че приютява членове на обявената за терористична организация – „Кюрдска работническа партия“. В съвместното изявление се посочва, че двете страни ще работят в тясно сътрудничество по "координацията на борбата с тероризма".

„Това беше добър ден за Швеция. Всичко, което правим, ще бъде в рамките на шведското законодателство“, заяви министър-председателят на Швеция Улф Кристершон.

Във Вилнюс ще пристигне и президентът на Украйна Володимир Зеленски. В навечерието на форума той отново повтори целта си – изготвянето на "алгоритъм" за официалното присъединяване на Киев след края на войната.

„Когато кандидатствахме за членство в НАТО, говорихме откровено: де факто Украйна вече е в Алианса. Нашите оръжия са оръжията на Алианса. Нашите ценности са това, в което вярва Алиансът“, каза украинският президент Володимир Зеленски.

За да се улесни пътят на Киев в бъдеще, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че лидерите трябва да премахнат изискването за План за действие за членство - списък с политически, икономически и военни цели, които други източноевропейски държави са спазили.

Във Вилнюс се очаква да се срещнат президентите на САЩ и Украйна. България е представена от премиера Николай Денков, който ще пристигне малко по-късно тук на форума. Заради срещата на върха Вилнюс е на практика затворен заради драконовски мерки за сигурност.