Лю Сяoбо беше политическа пионка на Запада. Това пише днес китайският в. „Глобал таймс” в деня, в който целият свят изказва почит към паметта на покойния дисидент.

„Животът на Лю Сяобо беше трагичен, защото той се опита да се противопостави на основната част от обществото в Китай, разчитайки на подкрепа от Запада, и то тъкмо когато страната преживява най-бързия растеж за последното десетилетие”, пише още в статията.

Според нея „чуждестранни сили” са използвали болестта му, за да подобрят собствения си имидж и да демонизират Китай.

„Западът създаде около него ореол, който няма да е траен. Като му даде Нобелова награда, Западът си присвои Лю. Само че той създава ореол само около онези, от които има полза”, заключава вестникът.

Междувременно Китай отхвърли критиките от чуждестранните държави за смъртта на дисидента. Страната е положила всички възможни усилия за лечението му в затвора, съобщиха от китайското външно министерство.

Снимка: Reuters

Според световните агенции в момента вниманието на правозащитниците е насочено към вдовицата на дисидента – Лю Ся, отбелязва Ройтерс. Приятели на семейството заявиха, че не могат да се свържат с нея. Жената се намира практически под домашен арест от 2010 г., когато съпругът ѝ получи Нобелова награда за мир. 

Лю Сяобо беше в затвора в продължение на повече от осем години за за „подстрекателство към сваляне на държавната власт”. Там той беше диагностициран с рак на черния дроб. Заради заболяването си бе пуснат условно от затвора за лечение в болницата в Шънян.