Китайската космическа агенция обяви своя нов мащабен проект – ще изгради първия суперкомпютър в Космоса. За целта започва изстрелването на мрежа от сателити.
Процесът започна на 14 май от космодрума в Дзюцюан, Северен Китай, където са изстреляни 12 сателита с ракета Long March 2D. „Сателитната мрежа беше успешно въведена в планираната орбита. Мисията завърши успешно“, заявиха от компанията, разработила сателитите - Guoxing Aerospace, цитирани от „Нюзуик“.
Според китайския всекидневник ST Daily, официално издание на Министерството на науката и технологиите, планът предвижда изграждането на мрежа от 2800 сателита, които ще бъдат свързани помежду си чрез лазерни връзки, образувайки единна компютърна система в орбита.
Броят на сателитите изглежда малък, сравнен с комуникационната мрежа на Илън Мъст – Starlink, която има 6750 сателита в Орбита и планира да ги увеличи до 30 000.
Защо проектът е важен
Космосът се превръща във все по-важна арена на съперничество между Китай и Съединените щати. Изграждането на суперкомпютър в Космоса представлява съществен напредък в сравнение с досегашната употреба на сателити – основно за наблюдение и комуникация, при която обработката на данни зависи от наземни системи.
Планираната от Китай сателитна мрежа ще може да функционира автономно, премахвайки нуждата от скъпи охлаждащи системи, характерни за наземните компютри.
Също така, елиминира рисковете, свързани с наземната инфраструктура и дава стратегически предимства при евентуален военен конфликт. Мрежата ще разполага с вграден изкуствен интелект, засилвайки надпреварата между двете държави сферата на ИИ.
Какво казват хората
Според създателите на проекта, изграждането на суперкомпютър в Космоса ще отговори на нарастващата нужда от обработка на данни в реално време в орбита и ще помогне на Китай да поведе в изграждането на глобална инфраструктура за космически изчисления.
Те уточняват, че това ще ѝ осигури стратегическо предимство в развиващите се индустрии на бъдещето и ще премахне границите между наземния и космическия изкуствен интелект.
Джонатан Макдауъл от Харвардския университет, цитиран от китайски медии коментира: „Орбиталните центрове за данни могат да използват слънчева енергия и да излъчват топлината си директно в Космоса, като така намаляват енергийните нужди и въглеродния отпечатък“.
Какво предстои
Очаква се Китай да засили научните изследвания, целта – да изпревари Съединените щати в областта на космическите технологии, високоскоростните изчисления и изкуствения интелект.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK