Учени от университета на Дърам, Великобритания, използваха суперкомпютър, за да моделират формирането на Луната. Направените симулации показват, че мощен удар е изхвърлил спътника почти мигновено в орбитата на планетата.
Известно е, че преди 4,45 милиарда години младата Земя се е сблъскала с протопланета, наречена Тея. Екипът е моделирал стотици различни сценарии на катаклизъма, като е променял ъглите, скоростта, масата и въртенето на небесните тела, докато не е получил най-близък до действителността резултат, пише сп. "Астрофизикъл джърнъл летърс", цитирано от БТА.
Данните показват, че Луната се е формирала непосредствено след мощния удар и че външните ѝ слоеве съдържат големи количества земни скали. Учените също така отбелязват, че по време на сблъсъка се е разтопил по-малко материал, отколкото се предполагаше.
"Този начин на формиране може да помогне да се обясни сходството в изотопния състав на лунните скали, върнати от астронавтите на "Аполо", и земната мантия", казват изследователите.
Симулациите също така променят представите на учените за орбитата на Луната. Оказва се, че спътникът е можело да се приближи много до Земята. Досега се е смятало, че в подобна позиция приливните сили ще го разкъсат. Моделът обаче показва, че Луната е щяла да остане непокътната и впоследствие да се премести на безопасно място.
"Това открива цял нов спектър от възможни отправни точки за еволюцията на Луната", допълват учените.