НАСА отмени изстрелването на мегаракетата си към Луната, планирано за тази вечер. Причината отново е технически проблем. 

Този път инженерите не успяха да се справят с повторно появяващ се теч на водород, засечен по време на зареждането на резервоарите.

Ракетата за мисията "Артемис-1" се нуждае от 2,7 милиона литра свръхстудено гориво. Следващите възможни дати за изстрелване са 5-и и 6 септември.

Ракетата Space Launch System (SLS) е най-мощната, създавана от човечеството. Тя е висока около 98 метра и е с 15% по-голяма мощност от ракетата „Сатурн 5“, използвана в лунната програма на НАСА „Аполо“ преди повече от 60 години.

Две минути след изстрелването, ускорителите (тръстерите) ще паднат в Атлантическия океан. Осем минути по-късно това ще се случи и с оранжевата основна степен на ракетата, щом от нея се отдели капсулата „Орион“.

90 минути след изстрелването междинната степен заедно с капсулата трябва да обиколи Земята още веднъж, преди да изгори при падането си в атмосферата. Когато успешно се случи и това, капсулата „Орион“ ще се насочи към Луната.

Този космически апарат се захранва от сервизен модул, разработка на Европейската космическа агенция. В него са поставени три манекена, покрити със сензори. Те ще събират данни какво биха изпитали астронавтите при пътуване до и от Луната.

На командирското място е т. нар. „Moonikin Campos“. Този манекен е кръстен на легендарния инженер Артуро Кампос от НАСА, който изигра ключова роля в спасяването на астронавтите и мисията „Аполо“ 13. Другите два манекена са наречени Хелга и Зохар. Тези фигури са изработени от специални материали, които максимално да наподобяват човешки кости, тъкани и органи.

Капсулата „Орион“ трябва да измине общо над 2 милиона километра по време на мисията си. Тя ще се доближи максимално на около 100 километра до лунната повърхност без да каца върху нея. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement