Кипърският парламент отхвърли противоречивия план за данък върху депозитите, предложен като част от условията на европейските кредитори за отпускане на спасителен заем в размер на 10 млрд. евро. Нито един депутат не подкрепи мярката – 36 гласуваха „против”, а 19 се въздържаха, предаде Би Би Си.
По-рано по време на дебатите в пленарна зала председателят на парламента призова колегите си да гласуват срещу спасителния план, договорен с ЕС, като по този начин кажат "не на шантажа".
"Отговорът може да бъде само не на шантажа", заяви Янакис Омиру от социалдемократическата партия ЕДЕК. "Това решение не е нищо друго освен посегателство върху банковите средства", каза той по повод спасителния план, договорен в събота, който предвиждаше извънреден данък върху банковите депозити, стигащ до около 10%.
Подложено на външен натиск, финансовото министерство на островната държава предложи изключване от обхвата на новия данък на по-малките банкови депозити, обсъждайки идеята да бъдат обложени само тези с над 100 000 евро. Въпреки това опозицията остана непреклонна.
Докато депутатите обсъждаха условията по спасителния план, хиляди граждани протестираха пред парламента с искане за отрицателен вот.
Европейските финансови министри обаче предупредиха по-рано, че двете най-големи кипърски банки ще се „сринат” в случай, че строгите мерки не бъдат одобрени.
След вота в парламента на страната Европейската централна банка (ЕЦБ) потвърди в комюнике готовността си да предостави на Кипър необходимите ликвидни средства. Банката потвърждава ангажимента си в рамките на съществуващите правила, посочи институцията, допълвайки, че е в контакт с ЕК и МВФ след негативния вот на кипърските депутати за антикризисния план.
Междувременно втори работен ден банките в страната са затворени. Блокирани са и сайтовете на фирмите. В резултат хората нямат достъп до онлайн банкиране.
Десятъкът върху влоговете щеше да удари и много чужденци - предимно руснаци и британци. Има и няколкостотин български фирми и граждани с офшорни сметки в Кипър.