Парламентът на Кипър одобри създаването на "фонд солидарност", който обединява държавните активи като база за извънредна емисия облигации, давайки правото на правителството да налага капиталов контрол над банките.
Стъпките са част от пакет от мерки, които да задоволят международните кредитори, за да може страната да получи спасителния пакет от Европейския съюз в размер на 10 млрд. евро и да избегне банкрута, предаде „Ройтерс”.
Спасителният „План Б”, който правителството на Кипър обсъжда с кредиторите от еврозоната, предвижда 15% данък върху банкови депозити на стойност над 100 000 евро.
Първоначалното предложение за налог от 9,9% върху големите спестявания беше отхвърлено от парламента, а останалите опити да се набавят необходимите 5,8 млрд. евро в замяна на 10-милиардната финансова помощ се оказаха безрезултатни.
„Ние се намираме в най-съдбоносните преговори в нашата история. Всеки ще трябва да плати някаква цена, но това ще ни даде ново начало,” коментира пред АФП говорителят на кабинета Христос Стилианидис.
Междувременно президентът Никос Анастадиадис използва социалните мрежи, за да отправи призив страната да бъде спасена.
Кипър е изправен пред ултиматума - данък върху влоговете или фалит, след като отпаднаха вариантите за заем от Русия или облекчаване на изискванията на Еврогрупата. Крайният срок за спасяване от фалит остава понеделник.
Двете най-големи банки на Острова на Афродита подкрепиха идеята за облагане с 10-процентен данък на влоговете над 100 000 евро.
Утре сутринта парламентът се събира на ново извънредно заседание, за да търси изход от кризата.