Кипър се отказва от еднократен данък върху депозитите с размер до 20 000 евро. Таванът е регламентиран в текста на промяна в спорния закон, който парламентът в Никозия трябва да гласува късно следобед във вторник.
Според документа, цитиран от АФП, депозитите между 20 000 и 100 000 евро ще се облагат с данък от 6,75%, а тези над 100 000 евро – с 9,9%.
Еднократното облагане на депозитите в кипърските банки е част от мерките, които островната държава трябва да приложи в замяна на спасителния заем от 10 млрд. евро, който Еврогрупата реши да отпусне в събота.
Парламентът трябваше да гласува спорното законодателство в понеделник, но отложи трудното решение за вторник следобед.
Според информацията от вчера данъкът няма да засяга само депозитите до 20 000 евро, 3% ще е ставката за суми между 20 000 и 100 000 евро, 10% за депозити от 100 000 евро до 500 000 евро о 12,5% за всички суми над този праг.
На фона на противоречивите сигнали всички банки в Кипър остават затворени до четвъртък, така че клиентите им да не могат да изтеглят спестяванията си.
Еврогрупата иска праг от 100 000 евро
Еврозоната подкрепи пълно освобождаване от данъци на депозитите под 100 000 евро в кипърските банки, обяви рано сутринта във вторник френският министър на финансите Пиер Московиси.
Еврогрупата разрешава на Никозия да не облага спестяванията под прага, до който депозитите в ЕС са гарантирани, заради силното недоволство на острова и безпокойството на пазарите, обясни още френският министър.
По думите на Пиер Московиси, Еврогрупата предлага диференцирана ставка, но оставя непроменено изискването да бъдат събрани 5,8 млрд. евро.
За да предпази депозитите до 100 000 евро, в Никозия е готово да повиши еднократния данък върху депозитите над 100 000 евро от 9,9% на 15%, съобщават дипломатически източници от Брюксел пред ИТАР-ТАСС.
Германия не иска да носи отговорност
Отговорността за решението за облагане със стабилизационен данък на депозитите в кипърските банки е само на Кипър, заяви германският министър на финансите Волфганг Шойбле.
„Начинът, по който Кипър ще реши този въпрос, е изключително от компетентността на Никозия. Страната трябва да осигури участието си в помощната програма за милиарди евро,” подчерта германският финансист.
Проблемът на Кипър е, че „в толкова малка страна са вложени депозити на стойност 70 млрд. евро, принадлежащи на хора, които са вложили парите си там заради изгодните данъчни условия и, може би, заради други рамкови условия", отбеляза още Волфганг Шойбле и подчерта, че половината депозити в местните банки са на чуждестранни, „най-вече руски” вложители. „Не върви парите им да бъдат спасявани за сметка на европейските данъкоплатци,” смята германският министър.
Спорният закон „няма да мине”
Говорител на правителството изрази съмнение, че законът, срещнал широко неодобрение, ще „мине” при гласуването в парламента. Три партии открито заявиха, че няма да подкрепят данъка, а друга, която е част от управляващата коалиция, каза, че не може да го подкрепи в сегашния му вид.
Управителят на Централната банка на Кипър Паникос Димитриадис обаче предупреди, че Кипър няма да успее да събере изискваните от кредиторите 5,8 млрд. евро от планирания данък, ако отмени ставките от малките влогове.