Кипър и Тройката международни кредитори - ЕС, ЕЦБ и МВФ, се споразумяха за облагане на еднократен данък на депозитите в кипърски банки в размер на над 100 хиляди евро.
Влоговете във водещата банка "Банк ъв Сайпръс" ще бъдат обложени с 20-процентов налог, а тези в останалите банки в страната - с 4-процентов.
Правителството в Никозия се е отказало от своето предложение да бъдат национализирани частните пенсионни фондове като част от мерките за събиране на средства в замяна на получаването на спасителен пакет от ЕС и МВФ. Германия също бе против тази идея.
По-рано кипърският президент Никос Анастасиадис изрази надежда да бъде постигнато споразумение с Брюксел съвсем скоро, защото страната е пред реален фалит.
Кипър вече не разполага с възможност за оптимални решения, а само е изправен пред трудни такива, даде да се разбере европейският комисар за икономическите и валутните въпроси Оли Рен, цитиран от Ройтерс. Той предупреди още за тежко бъдеще в краткосрочен план пред острова.
Междувременно хората в столицата се състоя пореден масов протест на банковите служители. Те се опасяват, че ще бъдат най-засегнати от кризата и първи ще загубят работата си. Хората атакуваха и магазините. Всеки се запасява като за последно, защото не е ясно какво ще се случи другата седмица.
Ключово заседание на Еврогрупата е насрочено за неделя. Тогава страните от Еврозоната трябва да решат какво да правят с Кипър. Крийният срок за намиране на изход от кризата е понеделник.