Службите за спешна помощ укрепват защитните съоръжения срещу наводнения в Централна и Източна Европа след проливните дъждове, които разляха реките и нанесоха щети на хиляди домове, съобщи Би Би Си.
Бурята „Борис“ се оказа смъртоносна в Румъния, където четирима души загинаха при наводнения в югоизточния регион Галац.
Един човек се е удавил в Полша, а четирима други са изчезнали в Чехия.
Пожарникар в североизточната част на Австрия е загинал при наводнения в страната, засегната също от проливните дъждове.
В Чехия наводненията доведоха до евакуация, а 51 000 домакинства в северните райони на страната бяха засегнати от прекъсване на електрозахранването, съобщава чешката енергийна компания CEZ. В столицата Прага са издигнати бариери срещу наводнения.
Полша също е евакуирала някои хора от Глухолази, градче близо до чешката граница, след като река е излязла от коритото си.
„Отново се сблъскваме с последиците от изменението на климата, които все повече се проявяват на европейския континент, с драматични последици“, заяви в събота румънският президент Клаус Йоханис.
Екстремните валежи стават все по-вероятни в Европа, както и в голяма част от света, поради изменението на климата.
По-топлата атмосфера може да задържи повече влага, което може да доведе до по-силни валежи.
Как изменението на климата влошава горещите вълни, сушите, горските пожари и наводненията
Кметът на Слобозия Коначи, село в румънския регион Галац, заяви, че 700 къщи са били наводнени.
„Това е катастрофа с епични размери. Пожарникари струпват чували с пясък, докато жителите са евакуирани", каза Емил Драгомир. в Глухолази, в югозападната полска област Ополе.
Подобни усилия се полагат и в Краков - втория по големина град в Полша, където на жителите се предлага чували с пясък за защита от наводнения.
Жителят на града Пьотр Якубиец заяви, че е подготвил чували с пясък и помпи, за да отклони водата, но и че е „невъзможно да се предвиди какво ще се случи“.
„Това е вторият път в живота ми, когато виждам такова явление. Това е кошмар за хората, които живеят тук“, каза той.
Друга жителка, Зофия Оусиака, каза, че всички в града са уплашени и изглежда, че „няма надежда дъждът да спре“.
В град Вроцлав хиляди жители трябваше да използват стълбищата на високите блокове, тъй като асансьорите бяха затворени като предпазна мярка при наводнения, съобщиха местните медии.
На 14 септември в Чехия се скъса язовирна стена в района на Южна Бохемия. Министърът на околната среда Петер Хладик призова хората в най-засегнатите райони да се подготвят да напуснат домовете си.
Хладик заяви, че земята е наситена и дъждовната вода се задържа на повърхността, което увеличава риска от внезапни наводнения. Дъждовете в Чехия се очакват до вторник (17 септември), каза министърът.
Министър-председателят на Чехия Петер Фиала заяви, че страната се готви за „тежък уикенд“. Властите са издигнали защитни стени от чували с пясък и метални бариери.
Планираните за този уикенд футболни мачове в двете най-високи лиги на страната бяха отменени.