Вторият предизборен президентски дебат между Барак Обама и Мит Ромни, който се състоя в университета „Хофстра” в Ню Йорк, се превърна в истински сблъсък на личности и политически идеали.

За разлика от първия диспут между двамата кандидати за Белия дом преди две седмици в Денвър, Барак Обама и Мит Ромни не разочароваха поддръжниците си и се отдадоха на директна размяна на удари по цялото протежение на предизборните си платформи.

От въпросите за имиграцията, през правата на жените, до данъчните реформи и облекчения, от които се ползват представителите на различни социални прислойки в САЩ, Барак Обама и Мит Ромни разгърнаха целия арсенал, за който политическите анализатори говореха последните дни.

Действащият американски президент излезе на подиума в Ню Йорк много по-убедително от представянето си в Денвър и, залагайки повече на популистки забележки, създаде наистина впечатлението да е готов реално да се бори за втори мандат.

Самият формат на дебата приличаше на телевизионна игра, в която всеки от кандидатите разполага с определено време да отговори, докато се разхожда свободно, обръща се директно към опонента си и взаимодейства с публиката, която беше в „камерен състав”.

Снимка: Би Би Си

Въпросите във вторият кандидат-президентски дебат бяха зададени предварително от зрителите и анонсирани от политическия коментатор на Си Ен Ен Кенди Кроули.

Сред запомнящите се моменти в дебата безспорно ще остане коментарите на Барак Обама към социалния статус на опонента му и липсата му на ангажираност към средната класа в САЩ. Тези, които очакваха най-накрая американският президент да върне репликата на Мит Ромни за „47-те процента американци” трябваше да изчакат почти до края на диспута, за да чуят елегантния начин, по който държавния глава на САЩ „жегна” кандидатът за поста му, че пренебрегва половината от населението на страната.

Барак Обама имаше явното преимущество най-накрая да се е „събудил” от летаргията, в която го обвиняваха дори неговите поддръжници след първия дебат в Денвър и нападаше директно Мит Ромни по цялата дължина от теми от предизборната кампания.

„Опасявам се, че моят пенсионен план не е толкова голям, колкото вашия”

Икономическата политика в контекста на безработицата, данъчните реформи и пенсионните права се превърнаха един от силните моменти в конфронтацията, след като Обама обвини Ромни, че е искал да остави американската автомобилна индустрия да фалира по време на финансовата криза 2008 г.

Снимка: Ей Би Си

Докато преди две седмици в Денвър американския държавен глава остави впечатлението да не се чувства удобно по чувствителните икономически въпроси, тази вечер Барак Обама говори с конкретни цифри, изтъквайки постиженията на неговата администрация за четирите години след двамата мандата на Джордж Буш-младши.

Бъдещето на американската средна класа беше приоритетна част от реториката на двамата кандидати, които убеждаваха себе си и избирателите в ползите или загубите от водената досега икономическа и данъчна политика.

Барак Обама обвини Мит Ромни, че той и републиканската партия, която има мнозинство в Конгреса на САЩ, „държат за заложници 98 %” от американските граждани, за да осигуряват привилегии на останалите 2 на сто.

Американският президент директно нападна опонента си с коментари към миналото му като изпълнителен директор на крупен инвестиционен фонд, станал известен с изнасянето на работни места и бизнеси в Китай, за което Мит Ромни се защити че и Обама „ако провери” ще констатира, че част средствата по неговия пенсионен план също са инвестирани в Китай.

„Опасявам се, че моят пенсионен план не е толкова голям, колкото вашия”, заяви Барак Обама, подчертавайки че не проверява толкова често, колкото опонента си милиардер, какъв е размерът на средствата.

Енергийната политика също беше тема, по която двамата кандидати застанаха на коренно срещуположни позиции, като Барак Обама защитаваше твърдо политиката си на "зелена енергия", докато Мит Ромни настояваше, че допълнителното развиване на отрасъла ще допринесе още повече за енергийната независимост на САЩ от външни доставчици на суровини.

Съобразно с очакванията на наблюдателите, американският президент използва всеки един момент да говори за бъдещето на средната класа в САЩ и икономическия план на опонентите му републиканци, който според него „ще задуши американските домакинства”.

Външната политика водена от администрацията на президента Обама и особено инцидента от 11 септември 2012 г. в Бенгази, при който американският посланик в Либия загина, убит от въоръжени нападатели, беше водещ въпрос в размяната на обвинения.

Както правилно отбелязаха политическите коментатори през седмицата, изказването на държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън, че поема отговорността за липсата на адекватни действия при случилото се Либия, позволи на Барак Обама да „навигира” през темата, макар и Мит Ромни да контрира, че ден след инцидента американският президент е набирал средства за кампанията си в Лас Вегас.

Общото впечатление от втория кандидат-президентски дебат е за връщане на интригата в кампанията, на три седмици от вота на 6 ноември. Барак Обама успя със самочувствие да си върне облика на „боец” в надпреварата, докато Мит Ромни определено устоя на напрежението и утвърди политическия образ, който гради от месеци.

Пред двамата кандидати за четиригодишен мандат в Белия дом предстои последен предизборен дебат на 22 октомври.