Майкъл Ковриг е един от двамата канадци, задържани в Китай в продължение на повече от 1000 дни по обвинения в шпионаж.

Близо три години след като е на свобода, той разказва пред американската телевизия Си Би Ес за психологическите мъчения, на които е бил подложен през това време.

Той е бил поставен в изолация в продължение на 6 месеца и безмилостно разпитван, което според него е било психологическо мъчение.

Припомняме, че Майкъл Ковриг и Майкъл Спавър бяха в основата на ожесточен спор между Пекин и Отава, който продължава да влошава дипломатическите отношения между двете страни и до днес.

„Това беше психологически абсолютно най-изтощителното, най-болезненото нещо, през което някога съм преминавал“, казва Ковриг в първите си публични изказвания, след като е освободен от китайския затвор преди три години – през 2021 г.

Ковриг разказва, че се е прибирал с партньорката си, която по това време е била бременна в шестия месец, от вечеря в Пекин на 10 декември 2018 г., когато е бил заловен от китайските власти.

„Излязохме по спираловидно стълбище точно пред площада пред жилищната ми сграда и бум“, спомня си Ковриг.

 

„Около нас десетина мъже в черно с камери, които ни заобикаляха и крещяха на китайски: „Това е той“, казва още канадецът.

Ковриг е бивш дипломат, който работи като старши съветник в мозъчния тръст International Crisis Group. Той е задържан по същото време като Спавър, който е канадски консултант, работил много в Северна Корея, по предполагаеми обвинения в шпионаж.

Двамата се забъркаха в 3-годишен дипломатически спор, започнал по-рано този месец, когато канадските власти арестуваха във Ванкувър главния финансов директор на китайския технологичен гигант Huawei Мън Ванчжоу по обвинения в измама в САЩ.

След като е задържан, Ковриг разказва още, че са му сложили белезници, вързали са му очите и са го хвърлили в черен джип, след което са го отвели в килия, която се оказва негов дом през следващите шест месеца.

„В този момент те казаха: „Вие сте заподозрян в застрашаване на държавната сигурност на Китай. Ще бъдете разпитан. По гърба ми преминаха ледени тръпки“, казва Ковриг.

Той разказва, че е бил държан в пълна изолация в килия под флуоресцентна светлина в продължение на шест месеца, което е в нарушение на стандартите на ООН.

По думите му е бил разпитван от 6 до 9 часа дневно, заключен на стол часове наред и понякога е бил принуждаван да оцелява с три купи ориз на ден.

„Опитват се да ви тормозят, измъчват, тероризират и принуждават да приемете тяхната измислена и фалшива версия на реалността“, казва Ковриг.

 

След шест месеца е бил преместен в по-голяма килия с плексигласови прозорци, която споделя с десетина съкилийници.

Ковриг и Спавър са освободени едва след като американските прокурори оттеглят искането за екстрадиция и се съгласяват да освободят Мън Ванчцоу - финансовата директорка на телекомуникационния гигант „Хуавей“, почти две години по-късно.

Мън беше арестувана през декември 2018 г. във Ванкувър, след като съд в Ню Йорк издаде заповед да бъде задържана за опит за прикриване на действия, свързани с „Хуавей“, за продажба на оборудване на Иран в нарушение на американските санкции.

Пекин последователно отричаше каквато и да е връзка между арестите на Мън и двамата канадци и заяви, че Ковриг и Спавър са освободени под гаранция по здравословни причини.

Китайските официални лица не дадоха публично никакви доказателства срещу Спавър и Ковриг, нито подробна информация, свързана с техните съдебни процеси, които се проведоха при закрити врата.

Майкъл Ковриг разказва пред Си Би Ес и за първата среща с дъщеря си, която се ражда докато той е затвора.

Той описва срещата като „най-фантастичното, стоплящо сърцето чувство, което можете да си представите“.

„Никога няма да забравя усещането за чудо, че всичко е ново и прекрасно, че бутам дъщеря си на люлка, а тя казва на майка си: „Мамо, толкова съм щастлива“, спомня си той.