След откриването на следи от течна вода върху планетата, ще можем ли да изследваме тази предпоставка за живот на Червената планета, без да се нарушат международните договори за Космоса.

България и сега участва в изучаването на Марс. Освен това е сред стоте страни, които преди 50 години подписват "Договорът за Космоса". В него е посочено, че изследването на други небесни тела не бива да води до замърсяването им от земни апарати или астронавти. Как тогава ще вземем например проба от марсианската вода, за да я изследваме.

Още през 2003 г. ви разказахме за тайните на Марс и предизвикателствата пред покоряването му. Тогава само bTV ви показа и моментът на най-голямото приближаване на Червената планета до Земята, който заснехме от обсерваторията "Рожен".

В горния ляв край на планетата се забелязва покритият със сух лед полюс. Астронавтите няма да могат да се докоснат до него или до наскоро откритите следи от течна вода, ако не се съобразят с условията на космическите договорености. Един от малкото български специалисти по космическо право е Рада Попова.

Космосът може да бъде изследван по такъв начин, че да не се нарушава изконната му естествена среда. Тоест, да няма замърсяване, да няма нарушаване на естествения вид, коментира един от малкото български специалисти по космическо право - Рада Попова.

Засега учените от НАСА изследват водните следи само от разстояние чрез данни от оптичния спектрометър на сонда в орбита около Марс.

 

„Или трябва да се вземат мерки, които да гарантират, че, да кажем, взимането на проба от водата, или стъпването на повърхността на Марс с нови сонди в тези защитени региони, в които се предполага, че има вода, ще бъде гарантирано по правилата за абсолютна чистота. Тоест да не се внасят бактерии, организми и всякакви замърсявания от Земята”, обясни още Рада Попова.

Апаратите на Марс могат да открият живи организми, които те са донесли със себе си като замърсители от Земята. В рамките на тези месеци, които се пътува до Марс, съответната сонда или летателен апарат е подложена на огромна радиация, но въпреки това, и най-простите организми всъщност остават живи. така че рискът явно съществува.

НАСА и Европейската космическа агенция разполагат с необходимите технологии, които да гарантират недопускането на замърсяване със земни организми върху Марс. Но ако бъде открит някакъв живот в Космоса, няма законови рамки, договорености или протоколи, които да указват как да действа човечеството при среща с него.