Комуникацията е била ключова през вековете – през палене на огньове, вестоносци, глашатаи и организираната пощенска система в Монголската империя на Чингис хан до изпращането на мигновени текстови, гласови и видео съобщения.
Войната в Украйна припомни, че критичната инфраструктура на една държава продължава да бъде основна мишена при нападения, а съхраняването ѝ - ключово за функционирането на държавата. Също така комуникационната система лесно може да бъде разрушена при природни бедствия.
Поради тази причина полицията в източния щат Одиша в Индия продължава да обучава и използва пощенски гълъби.
Птиците се оказват комуникационна спасителна линия по време на циклона, връхлетял Одиша през 1999 г., опустошавайки големи участъци от крайбрежието на щата и всички начини на комуникация.
В невзрачна сграда в Катака над 100 белгийски гълъби се отглеждат и обучават да носят съобщения, в случай че всички известни форми на комуникация излязат извън строя.
Още от колониалната епоха гълъбите са пренасяли съобщения между полицейски участъци в отдалечени региони и са помагали да се поддържа връзка с полицейски части в движение.
Съобщенията се пишат на много светла хартия с лук и се поставят в медна или пластмасова капсула, след което се завързват към крака на гълъбите, преди да бъдат пуснати.
Как се обучават пощенските гълъби?
Обучението за новите птици започва, когато те са едва на пет до шест седмици. Първо прекарват време в мястото и клетките, предназначени за тях, за да свикнат и да започнат да разпознават заобикалящата ги среда.
Поетапно ги отдалечават от дома им и ги пускат в небето, а птиците инстинктивно се връщат в дома им. Всеки ден ги отдалечават с около 3 километра. След 10 дни гълъбите успяват да се върнат сами на разстояние от 25 километра.
Веднъж обучени, паметта и точността на птиците при идентифициране на маршрути и местоположения остават непокътнати с години.
Добре обучените гълъби могат да прелетят до 800 километра. Белгийските гълъби са избрани заради способността им да летят на дълги разстояния и дълголетие им. Известно е, че могат да живеят до 20 години.
„Ако утре искате да възродите пощенските гълъби, те ще бъдат толкова ефективни, колкото са били през последните 50 години. Ако утре, шансовете са много малки, но ако всяка комуникация бъде прекъсната, гълъбите никога няма да се провалят“, казва историкът Анил Дхир, който помага на полицията в обучаването на птиците.