Вълната от земеделски протести в Европа доведе до предложения от Европейската комисия за нови мерки относно вноса от Украйна, както и за облекчаване на някои ограничения за фермерите.

През последните седмици недоволството завладя Германия, Франция, Белгия, Нидерландия, Австрия, Италия. Протести имаше и в Полша, и в Румъния. От днес и фермерите в Гърция започнаха пътни блокади. В Испания също обявиха, че ще излязат на улицата.

Недоволството на земеделците е основно заради намалени субсидии или ниски изкупни цени на продукцията им, както и заради вноса на храни от други държави - предимно от Южна Европа, както и от страни извън Европейския съюз. Сред аргументите им са инфлацията и увеличените разходи заради въвеждане на екологични норми в земеделието.

От една страна Европейската комисия потвърждава подкрепата си за Украйна и предлага да се увеличаване на безмитния внос до юни 2025 г. От друга страна Брюксел иска да намали напрежението от земеделските протести в Европа.

Предложението е всяка страна да има право да задейства предпазен механизъм, ако вносът надвишава количествата от предходните две години и представлява опасност за вътрешния ѝ пазар. Тогава Брюксел ще активира т.н. „внезапна спирачка“ за вноса в съответната държава.

Мярката засяга основно пилешко месо, яйца и захар.

„Наясно сме с притесненията на някои от държавите членки, както и на земеделците относно вноса на чувствителни продукти, особено когато тези продукти остават на територията на съседните на Украйна страни. Наясно сме с проблемите. Те не засягат целия европейски пазар, но разбираме неблагоприятните последици от украинския внос, които са регионални за няколко държави“, каза зам.-председателят на ЕК Маргаритис Схинас.

Брюксел видимо иска да намали напрежението от земеделските протести в Европа и като прави крачка назад и олекотява задължението за фермерите да поддържат определени площи необработваеми, за да получават субсидии.

Междувременно Брюксел се готви за блокади от земеделска техника утре от рано сутринта. Точно тогава и лидерите на държавите членки се събират за извънредната си среща. Така, без да са официално в дневния ред, протестите допълнително могат да увеличат напрежението на Европейския съвет, който ще прави нов втори опит за сваляне на унгарското вето за 50-те милиарда евро помощ за Украйна. За момента поне Унгария не дава никакъв знак за отстъпки.