Вълната от земеделски протести в Европа доведе до предложения от Европейската комисия за нови мерки относно вноса от Украйна, както и за облекчаване на някои ограничения за фермерите.

През последните седмици недоволството завладя Германия, Франция, Белгия, Нидерландия, Австрия, Италия. Протести имаше и в Полша, и в Румъния. От днес и фермерите в Гърция започнаха пътни блокади. В Испания също обявиха, че ще излязат на улицата.

Недоволството на земеделците е основно заради намалени субсидии или ниски изкупни цени на продукцията им, както и заради вноса на храни от други държави - предимно от Южна Европа, както и от страни извън Европейския съюз. Сред аргументите им са инфлацията и увеличените разходи заради въвеждане на екологични норми в земеделието.

От една страна Европейската комисия потвърждава подкрепата си за Украйна и предлага да се увеличаване на безмитния внос до юни 2025 г. От друга страна Брюксел иска да намали напрежението от земеделските протести в Европа.

Предложението е всяка страна да има право да задейства предпазен механизъм, ако вносът надвишава количествата от предходните две години и представлява опасност за вътрешния ѝ пазар. Тогава Брюксел ще активира т.н. „внезапна спирачка“ за вноса в съответната държава.

Мярката засяга основно пилешко месо, яйца и захар.

„Наясно сме с притесненията на някои от държавите членки, както и на земеделците относно вноса на чувствителни продукти, особено когато тези продукти остават на територията на съседните на Украйна страни. Наясно сме с проблемите. Те не засягат целия европейски пазар, но разбираме неблагоприятните последици от украинския внос, които са регионални за няколко държави“, каза зам.-председателят на ЕК Маргаритис Схинас.

Брюксел видимо иска да намали напрежението от земеделските протести в Европа и като прави крачка назад и олекотява задължението за фермерите да поддържат определени площи необработваеми, за да получават субсидии.

Междувременно Брюксел се готви за блокади от земеделска техника утре от рано сутринта. Точно тогава и лидерите на държавите членки се събират за извънредната си среща. Така, без да са официално в дневния ред, протестите допълнително могат да увеличат напрежението на Европейския съвет, който ще прави нов втори опит за сваляне на унгарското вето за 50-те милиарда евро помощ за Украйна. За момента поне Унгария не дава никакъв знак за отстъпки.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement