Невиждани протести са сковали големите германски градове. Фермери протестират срещу новия бюджет за земеделието, а в немските железници се наблюдава една от най-дългите стачки. Докъде ще доведе общественото недоволство и има ли изход?

Освен срещу орязването на субсидии и по-добрите условия на труд, гражданите протестират и срещу нарастващата избирателна активност към крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“.

Снимка: bTV

Снимка: bTV

„Шестте дни на стачка довеждат до неудобства не само в придвижването на хората, но също има големи икономически последствия. Въпреки това, хората са на мнение, че работещите в германските железници имат своето право да стачкуват и да отстояват правата и желанията си“, смята Яна Петкова, жител на град Мюнстер.

Снимка: bTV



Какво се крие зад гражданското недоволство и ще се стигне ли до сериозно разместване в управляващата коалиция?

„Всички тези протести през последните месеци, фермерският протест, железопътната стачка, антиполитическото движение, тайните срещи на политици от „Алтернатива за Германия“., които искат да правят ремиграция и депортиране на чужденци - всичко това показва, че Германия навлиза в един доста нажежен политически сезон, в който не е ясно какво ще се случи нататък, а предстоят национални избори и те ще бъдат от изключително голямо значение“, коментира водещият берлински социолог Ивайло Динев.

Снимка: bTV

Снимка: bTV

„Най-важният въпрос оттук нататък изглежда ще бъде дали ще има политически партии, които ще са готови да се коалират с крайнодесните или ще се следва дългосрочната и до днес следвана политика на санитарен контрол и некоалиране с крайнодесни екстремисти. Това е важно, тъй като „Алтернатива за Германия“ в момента водят с около 20% подкрепа сред общественото мнение. А по всичко изглежда, че и следващото правителство ще бъде коалиционно“, допълни той.

Според политолога проф. Урсула Мюнх протестите във Федералната република ще бъдат фатални не само за демокрацията, но и за икономиката на Германия.

„Ако се върнем към авторитарна система, дори не е нужно да е диктатура, а авторитарна система – няма повече свобода. Няма шанс да се коригират грешките. Някой седи там и казва „надолу по този път“. Това би било фатално не само за нас, гражданите или хората, които са се преместили тук, но и за икономиката. Това би ни направило крайно икономически непривлекателни“, смята проф. Урсула Мюнх.

Снимка: bTV



Все още не могат и да се изчислят огромните икономически загуби стачката на работещите в железниците.

„Заради войната в Близкия изток ние изпитваме значителни затруднения в глобалния корабен трафик, корабите трябва да пътуват по-дълго. Тези кораби пристигат по-късно в пристанищата и материалът трябва да излезе възможно най-бързо, за да избегнете задръстванията, каквито имахме по време на CОVID-19. Стоките, които произвеждаме тук също трябва да бъдат въведени в международен морски транспорт. Стачката усложнява ситуацията още повече“, каза икономистът Майкъл Грьомлинг.

Протестите ще продължат и през следващата седмица. А въпросите какво точно покачва обществената енергия в Германия остават – дали страховете от завръщането на мрачното минало, или страховете от неясното бъдеще.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement