Пророчески предсказания за бъдещето, зловещи разкрития за миналото - отминаващата си 2012 г. беше изключително богата на археологически открития. Следва кратка и изчерпателна хронология на тези открития, подготвена по материали на Би Би Си.
Януари
След като стана ясно, че перуанците са похапвали пуканки още 4700 преди Христа, изникна доказателство, че самите маи, които стресираха света със своя пророчески календар, са употребявали тютюн. През първия месец на тази година са открити никотинови остатъци по керамични съдове от Мексико, датиращи между 600г. и 900г. след Христа.
Друга интересна находка е свързана с викингите, пословични с любовта си към бирата. Заселили се в Гренландия преди около 1 000 години, там те отглеждали ечемик, независимо от студения климат. Така те били в състояние сами да варят любимата си напитка.
Февруари
Месецът беше придружен с смразяваща археологическа история свързана с „Леденият човек Йоци”- мумифициран труп, убит преди близо 5 000 години в италианските Алпи.
Анализът на неговото ДНК, осигури не само детайли около личния живот на човека, но и поглед върху древните модели на миграция в Европа. Чрез новото изследване се разкрива потеклото на баща му, който принадлежал към група, откривана предимно около Корсика и Сардиния.
Пробите от зъбите и костите на Йоци, извадиха наяве ясна връзка между Средиземноморските острови и алпийския регион.
Март
През месеца беше направено откритие, свързано с необичаен и сложен погребален ритуал от седми век след Христа. Той маркира динамичните промени в обществото, характеризиращи късна англосаксонска Англия. Под руините на село в близост до Кеймбридж се намира гроба на тийнейджърка, положена в декоративна легло. Тя носи красив кръст от злато с гранат.
Находката е смесица между езическия обичай, според които хората се погребват с техни вещи и християнския символизъм. Това се оказва осезаемо доказателство за прехода от езичество към християнство, ключов момент в развитието на съвременна Великобритания.
Април
Според британската метеорологична служба, този април се оказва най-влажният от век насам. Това кара археолози, инженери и корабостроители да обединят сили, за да разберат как хората са стояли лодки в бронзовата ера.
Те започнали да изследват реплика на цяла лодка от Националния морски музей Корнуол. Нейният дизайн бил изграден по модел на плавателен съд, открит в селище около Йоркшир. Подобни лодки най-вероятно са се използва за търговия с метали с европейския континент.
Май
Слънчевият месец донесе със себе си най-стария астрономически календар на маите открит някога. Той датира от ІХ век. На него са изобразени стенописи, рисувани по вътрешността на стените на изоставена сграда в Ксултун, Мексико.
Изписаните йероглифи дават още поне 7 000 години време, развенчаващи теорията, че светът ще свърши през 2012 г.
Юни
През месеца излезе книга, която оспори теорията, че жителите на Великденските острови съзнателно са нанесли трайни щети върху околната среда на архипелага докато са транспортирали близо 1 000 от известните статуи моаи.
Вместо това авторите подчертават успеха на островитяните, които са оцелели в трудните условия. Според тях голямото обезлесяване се дължи не на човешка свръх-експлоатация на дърво, а по скоро на нашествието на плъхове, които дошли наравно със заселниците. Тези хищници опустошили острова като ядели семената на дърветата и по този начин нарушавали естествения природен цикъл.
Юли
Бельо от Средновековието е сред 3 000 запазени вещи, открити по време на реконструкция на замъка Ленгберг в Австрия.
Намерени са сутиени и бикини от 15-ти век от изключително рядка материя, наподобяващи носените днес, давайки доста интимен поглед върху средновековна Европа.
Август
Две години след сътресенията, причинени от изригването на исландския вулкан Ейфяйокул, се появиха сведения за по-силно и смъртоносно изригване отпреди 750 години.
Още се спори за местоположението на самия вулкан, но ефектът от него е оставил видим отпечатък върху земното кълбо.
Историческите документи описват опустошението, причинено от изригването през 1258 след Христа, когато струята на аерозоли, изхвърлени от вулкана лишили земята от слънчева светлина и топлина.
Средновековен монах от Сейнт Олбънс е записал своите наблюдения за влошаващото се време, без да има представа за вулканичния му източник. Културите не са поникнали и хиляди са останали гладни; както се е изказал епидемиологът Уилям Фар през 1846 г., „само в Лондон 15 000 от бедните загинаха”.
По време на разкопки в гробището в Спиталфилдс са открити няколко гробни ями. Въпреки, че те много наподобяват тези от 14-ти век, където са положени поразените от чума, радиовъглеродното датиране ги поставя в средата на 13-и век, като по този начин се осигуряват първото археологическо доказателство за вулкана от 1258г.
Септември
Едни от най-ранните примери за праисторическа стоматология се появи на бял свят този месец с откритието на напукан неолитен зъб, запълнен с пчелен восък.
Зъбът е принадлежал на мъж на възраст между 24 и 30, който е живял преди приблизително 6 500 години на територията на днешна Словения. С восъка най-вероятно специалистите са опитвали да успокоят зъбобол.
Октомври
Ново изследване на „Юнивърсити Колидж” в Лондон и музея към императорския мавзолей на Цин Ши Хуанг хвърля светлина върху сложен модел на производство, използван за създаването на 7-те хиляди воини, колесници и коне на Теракотената армия преди повече от 2 000 години.
Координирането на работната сила на близо 700 000 мъже, за да създадат тези фино изработени елементи на високо ниво на стандартизация се явява огромен организационен подвиг, изискващ най-иновативните производствени системи.
Анализ на бронзовите върхове на стрелите, носени от воините, карат изследователите да заключат, че армията е построена чрез производствен процес, известен днес като „Тойотизъм”, кръстен на японската автомобилна фирма.
Ноември
В началото на зимата излизат наяве нови сведения за хората в праисторическа Великобритания. Оказва се, че те не са били постоянно в движение, живеейки във временни убежища.
Мезолитни конструкции са изкопани в Шотландия и Мърсисайд, датирани от 8 300 и 5 800 г. преди Христа.
Шотландската „къща” представлявала постройка от дърво и почва, и е била обитавана през зимните месеци. В Мърсисайд, са били 3 различни конструкции, които накарали археолозите да пресметнат, че няколко семейства живели в района през известна част от годината.
Декември
През последния месец на годината бяха открити доказателства за много рядък вид кремация в също толкова рядък шлем, датиран от желязната епоха. Бронзовият предмет от І век преди Христа, съдържал някога в себе си торба с кремирана кост прикрепена с прикрепена към нея брошка – първия пример за подобно погребение.
Обстоен анализ на шлема, брошката и костите се очаква да даде повече информация как находката, чиято родина е извън Великобритания, се е озовала на поле в близост до Кентърбъри във времена на войни и римски нашествия.