През май 2024 г. Бразилия и Китай представиха съвместно предложение за мирни преговори с участието на Русия и Украйна.
Според авторите на документа той се стреми да доведе до деескалация на конфликтa, призовава за разширяване на хуманитарната помощ, осъжда използването на оръжия за масово унищожение и предлага международна мирна конференция, призната и от двете страни.
През септември Швейцария похвали мирния план на Бразилия и Пекин.
Тогава украинското външно министерство призова за придържане към принципа „нищо за Украйна без Украйна“ и че предложенията трябва да се основават на Хартата на ООН и да зачитат суверенитета и териториалната цялост на Украйна в рамките на международно признатите граници.
Киев призова Швейцария „и всички страни, които подкрепят международното право и Устава на ООН“ да не участват в инициативи, които „могат само да усложнят процеса на постигане на цялостен, справедлив и устойчив мир за Украйна“.
„Онези инициативи, които не признават факта на непредизвиканата въоръжена агресия на Русия срещу Украйна, приравняват жертвата и агресора, предлагат деескалация за сметка на суверенитета и териториите на Украйна, не могат да бъдат подкрепени от Украйна“, се добавя в позиция на МВнР на Украйна.
Какво предвижда бразило-китайският план за мир?
Двете страни са провели „задълбочен обмен на мнения“ относно настояването за политическо уреждане на кризата в Украйна и са стигнали до следните общи разбирания:
1. Двете страни (Бразилия и Китай – бел. ред.) призовават всички съответни страни (Украйна и Русия – бел. ред.) да спазват три принципа за деескалация на ситуацията, а именно - без разширяване на бойното поле, без ескалация на боевете и без провокации от която и да е страна.
2. Двете страни вярват, че диалогът и преговорите са единственото жизнеспособно решение на кризата в Украйна. Всички страни трябва да създадат условия за възобновяване на прекия диалог и да настояват за деескалация на ситуацията до осъществяването на цялостно прекратяване на огъня. Китай и Бразилия подкрепят провеждането на международна мирна конференция, проведена в подходящо време, която да е призната както от Русия, така и от Украйна, с равно участие на всички страни, както и справедливо обсъждане на всички мирни планове.
3. Необходими са усилия за увеличаване на хуманитарната помощ за съответните региони и предотвратяване на хуманитарна криза в по-голям мащаб. Атаките срещу цивилни лица или цивилни съоръжения трябва да се избягват, а цивилните, включително жени и деца и военнопленници трябва да бъдат защитени. Двете страни подкрепят размяната на военнопленници между страните в конфликта.