Украинският президент Володимир Зеленски представи своя т. нар. „план за победа“ пред украинския парламент, насочен към търсене на мир във войната с Русия благодарение на помощта и гаранциите от нейните съюзници.

Планът се състои от пет основни точки и три секретни приложения, пише „Политико“.

„Планът за победа на Украйна е план за укрепване на нашата държава и укрепване на нашите позиции. Да сме достатъчно силни, за да сложим край на войната“, каза Зеленски и добави:

„Ако започнем да се движим с този конкретен план за победа сега, може да успеем да сложим край на войната не по-късно от следващата година.“

На 18 октомври говорител на Белия дом коментира, че САЩ все още преглеждат плана за победа на Украйна.

Какъв е планът?

Зеленски вече представи плана си на американските и европейските лидери - въпреки че засега реакцията на съюзниците на Киев е приглушена.

Ето какво презентира Володимир Зеленски:

  • Покана за членство в НАТО

Въпреки че действителното членство все още е въпрос за бъдещето, покана за присъединяване би изпратила силен сигнал към руския лидер Владимир Путин.

„Поканата е силно решение, което не изисква нищо друго освен решителност“, каза украинският президент.

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте обаче не каза дали ще събере съюзници в подкрепа на настояването на Зеленски за покана, добавяйки, че текущите му обсъждания с Киев и със страните членки не могат да бъдат споделени чрез пресконференция.

„Украйна ще бъде част от НАТО в бъдеще“, коментира генералният секретар Марк Рюте.

Министърът на отбраната на Литва днес обяви, че НАТО трябва да изпрати сега покана към Украйна. Естония също се застъпи към тази позиция, а Латвия заяви, че подкрепя „плана за победа“ на Украйна, предава Ройтерс.

  • По-бърза доставка на оръжия и без ограничения за използването им

Украйна е подготвила списък с оръжия, за да се защити и да донесе „войната близо до дома на Кремъл“.

Той включва обучение и способности за противовъздушна отбрана за възпиране на руски атаки, сателитни данни в реално време от съюзниците, прекратяване на всички ограничения върху използването на предоставени оръжия за нанасяне на удари в Русия и помощ от съюзниците при свалянето на ракети и дронове над украинска територия.

Много от тези стъпки бяха блокирани поради страховете на Запада от прекрачване на червените линии на Кремъл, но Зеленски твърди, че настъплението на Украйна в руския регион Курск показва, че голяма част от това е „самохвалство“.

  • Възпиране

Украйна предлага да разположи на своя територия цялостен пакет за неядрено стратегическо възпиране, който ще бъде достатъчен, за да защити Украйна от всяка военна заплаха от Русия. Изправена пред това, Москва или ще се присъедини към честен дипломатически процес за справедлив край на войната, или ще се изправи пред невъзможност да продължи да се бие благодарение на помощта, предоставена на Украйна.