САЩ започнаха най-мащабната си военна операция в Близкия изток от началото на втория мандат на Доналд Тръмп – с удари по хутите в Йемен, след като те подновиха атаките срещу търговски кораби в Червено море.

Операцията е най-голямата от встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп и до момента е отнела живота на поне 24 души, съобщават американски медии.

По думите на представител на администрацията, ударите може да продължат седмици, а паралелно с тях Белият дом засилва и санкционния натиск върху Техеран.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Кои са хутите?

Движението на хутите започва като религиозно възраждане на зейдитската общност – шиитско течение в исляма, доминиращо в северните части на Йемен.

Снимка: Reuters

През 90-те години фамилията ал-Хуси поставя началото на движението в условията на маргинализация и обедняване. Напрежението с властта в столицата Сана прераства в поредица от партизански конфликти с армията и дори кратка война със Саудитска Арабия.

Лидер на движението е Абдул Малик ал-Хуси – военен командир, който рядко се появява публично и не дава интервюта. Под негово ръководство хусите се превръщат в мощна военна сила с десетки хиляди бойци, въоръжени с дронове и балистични ракети. Западът и Саудитска Арабия твърдят, че оръжията идват от Иран, но Техеран отрича.

Как стигнаха до властта?

Снимка: Reuters

През 2014 г. хутите превземат столицата Сана и започва гражданска война. Саудитска Арабия, обезпокоена от влиянието на Иран на южната си граница, създава военна коалиция с подкрепата на Запада и се намесва във войната през 2015 г. Правителството, признато от международната общност, се премества в южния град Аден. Въпреки усилията на ООН за мир, напрежението остава високо, особено след началото на конфликта в Газа.

Защо хутите атакуват кораби?

Хутите твърдят, че атаките им по морски пътища са израз на солидарност с палестинците и „Хамас“.

Освен в Червено море, те поемат отговорност и за нападения на кораби в Аденския залив, Арабско море и дори в Средиземно море.

Снимка: Reuters

Макар да заявяват, че атакуват само плавателни съдове, свързани с Израел, САЩ и Великобритания, според представители на корабната индустрия всички кораби са в риск.

Масовите нападения доведоха до глобални логистични затруднения – много компании се принудиха да избягват Суецкия канал и да минават по-дълги и по-скъпи маршрути около Африка. Това доведе до международна военна реакция – САЩ и Великобритания нанесоха ответни удари с цел възстановяване на свободното търговско корабоплаване в региона.

Какви са връзките с Иран?

Хутите са част от т.нар. „ос на съпротивата“ – проиранска мрежа от въоръжени групировки в Близкия изток, включително „Хамас“ и ливанския „Хизбула“. Девизът им гласи: „Смърт за Америка, смърт за Израел, проклети да са евреите, победа за исляма“.

Коалицията, водена от Саудитска Арабия, обвинява Иран и „Хизбула“ в пряка подкрепа на хутите.

Иран обаче твърди, че само подкрепя политически и морално движението, а хутите отричат да са марионетки на Техеран, като подчертават, че целите им са предимно вътрешнополитически.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK