По традиция последният уикенд на януари е запазен за Фестивала на Пегланата колбасица в град Пирот, Сърбия. Целта на събитието е да популяризира този пиротски деликатес, който е кулинарна емблема на града. На празника присъстват много българи, които идват и заради дюлевата ракия и малиновото вино.

Снимка: bTV

Пегланата колбасица е нещо като българската луканка, но не съвсем. В нея няма свинско месо, а приготвянето ѝ според местните започва от времето на Османската империя. Всеки уважаващ себе си пиротчанин има своя рецепта и технология и произвежда домашна колбасица всяка година.

„Приготвя се от телешко, овче и козе месо. Понякога само от телешко, но смесено е най-добре. Тайната е 95 на 100 в това, което се слага в нея, тайната е в доброто време - трябва да бъде умерено, да не бъде минус, но да не бъде и топло времето, защото трябва да се изсуши добре. Може да приготвите най-хубавата колбасица на света, но ако не бъде изсушена добре, ако не бъде пресована добре, тя няма да се получи“, казва Йован Костич, производител на пеглана колбасица.

От България са 90% от посетителите на фестивала, някои от които идват от години и добре познават, освен вкуса и историята на колбасицата.

„Другото име на пеглената колбасица е „сръбската виагра“, то има афродизиачни свойства и наистина действа. Има много възрастни хора, които специално за това идват и с килограми купуват“, казва Адриан Конев от София.

Други българи идват на фестивала и заради други продукти, предлагани от местните производители.

Снимка: bTV

„Всяка година идвам. Купувам  кашкавали, сирена и най-вече луканката. Качеството е страхотно, най-вече защото са от истинско месо. Сирената и кашкавалите са само домашни и са много хубави, и паприка с павлаци също. Всичко е домашно приготвено, даже някои неща ви ги приготвят пред вас“, обясни Момчил Кацарски.

Освен пегланата колбасица на кулинарния фестивал в Пирот можете да намерите и традиционният сръбски айвар, местни сладка, както и дюлева ракия, за която местните производители твърдят, че по-добра няма.

„Нашият кашкавал се произвежда натурално и без пастьоризация. Млякото е истинско, както идва от животните, такова се влага и в продуктите. Държим на качеството и затова - само мляко и сол. Спазваме традицията. Преди 50 години у нас всички кашкавали са били такива. По принцип, ние така функционираме и затова, при нас е проблем само първият път, докато се купи, и който купи един път, не сменя вече“, обясни Саша Петрович, производител на млечни продукти.

Снимка: bTV

„Тя е от дуня, както вие казвате „дюля"“ у вас. Това е ракия, която е два пъти печена, после в брястово буре и две години преседява. Вие българите, най-много обичате дюлева ракия, тази, която е правена у нас“, каза Санде Бришич, който е производител на дюлева ракия.

Гостоприемството на домакините също е важен детайл от събитието и не остава незабелязано от хората.