Израелската армия започна нови ожесточени бомбардировки в Южна Газа. Това се случва на фона на международни призиви за постигане на примирие и спиране на огъня, както и критики срещу Бенямин Нетаняху.

Според информацията от Агенция „Франс прес“ ударите са започнали през нощта в град Рафа – последният градски център в Ивицата Газа, който не е атакуван от наземните сили на израелската армия. Там в момента живеят около 1,5 милиона души, много от тях изселници от други територии в Газа.

„Франс прес“ казва още, че експлозии е имало и в град Газа на север, където армията атакува най-голямата болница в града в продължение на повече от седмица.

Снимка: Reuters

В Хан Юнис две болници са обградени от израелските сили. Според данните от местната здравна служба 12 души, сред които и деца, са убити при удар на лагер за бежанци. Палестинският Червен кръст съобщава, че хиляди са блокирани в болница „Насер“ в Хан Юнис и животът им е в опасност.

Здравното министерство в Газа, което е под ръководството на „Хамас“, съобщава за 66 загинали през нощта, сред тях и три деца, в близост до Рафа.

„Хората крещят от глад“

Продължаващата блокада за хуманитарна помощ в Ивицата Газа доведе до масов глад. Според „Оксфам“ ако Израел продължи с тези ограничения, има сериозен риск хиляди хора да умрат от глад.

„Данните са катастрофални. Регистрираме най-високите нива на глад в Газа някога. Деца вече умират от недохранване и глад, и всичко това се случва пред погледите на международната общност“, посочват от „Оксфам“.

Според изчисленията на организацията от 16 март до 15 юли 1 107 000 души ще попаднат в условия на катастрофален глад. 854 000 са заплашени от същото, а 265 000 се намират в кризисна ситуация. Данните сочат, че няма нито един човек в Ивицата Газа, който да е сигурен за препитанието си. Цялото население на анклава е 2,23 млн. души.

 

„Докладът ни показва как Израел е пряко отговорен за тези ужасяващи данни, блокирайки умишлено доставките на храна и хуманитарна помощ, които влизат в Газа. Те използват глада като оръжие във войната вече над пет месеца“, казват още от „Оксфам“.

Снимка: Reuters

Критики и „лудостта на Нетаняху“

Новите усилени бомбардировки и катастрофалният глад са на фона на усилени критики срещу Бенямин Нетаняху и действията на израелската армия. Ключов момент от гласуването на ООН преди дни за спиране на огъня в Газа беше въздържането от правото на вето на Съединените щати върху гласуването.

Израелските медии осъдиха нарастващите сигнали за лоши отношения между Нетаняху и президента на Щатите Джо Байдън.

Макар Нетаняху да има огромна подкрепа за ударите в Ивицата Газа от израелското общество, през последните седмици критиките към него също нарастват. Причината е, че израелците осъзнават огромната важност на връзката между Съединените щати и Израел, част от която са финансови помощи, сделки за оръжия и дипломатическа подкрепа.

Снимка: Reuters

Решението на Вашингтон да не наложи вето на последното гласуване в Съвета по сигурност на ООН идва след редица предупреждения от тяхна страна.

 

„Този човек ни излага на риск – бъдещето ни, бъдещето на децата ни и стратегическият съюз, който имаме със Съединените щати“, пише израелският вестник „Ма’арив“. В специална коментарна колонка те определят нетаняху като „луд“ и „ужасяващ“.

Ляво ориентираният вестник „Хаарец“ също осъжда поведението на Нетаняху и го нарича „Агент на унищожението в Израел“. „Той трябва да подаде оставка и да даде възможност на Израел да се спаси от огромните щети, които ни причини“, пишат в изданието.

Друга статия гласи „Нетаняху се държи с Америка така както разглезен тийнейджър се държи с родителите си – с постоянен бунт, постоянни обиди и постоянни скандали“.

Снимка: Ройтерс

Администрацията на Байдън продължава да не е доволна. В понеделник посланикът на САЩ в Израел Даниел Курцер заяви, че Белият дом „прави оценка на това дали Израел спазва Националния меморандум за сигурност, според който американски оръжия трябва да се използват само според международнотозаконодателство“. „Те не трябва да участват във възпрепятстването или унищожението на доставки хуманитарна помощ от Съединените щати“, заяви Курцер.

Лоши сигнали идват и от Германия, които също са дългогодишни партньори на Израел. Министърът на външните работи Аналена Баербок заяви, че страната ще изпрати делегация, която „да напомни на Израел за важността на международните хуманитарни закони“.

Решението на Щатите да не наложат вето на последното гласуване в Съвета по сигурност може да послужи за бъдещи дела срещу Израел в международни съдилища. То може да спомогне и за вземането на решения за налагане на санкции срещу страната.