Измамите с чекове, изпращани по пощата, се завръщат с голяма скорост, тласкани от нарастването на организираната престъпност в САЩ, съобщава АП. 

Това принуждава малките бизнеси и физическите лица да предприемат допълнителни мерки за безопасност или въобще да избягват изпращането на чекове по пощата.

Миналата година банките са изпратили близо 680 000 доклада за измами с чекове към Мрежата за борба с финансовите престъпления. Това е с 350 000 доклада повече от подадените през 2021 г. Междувременно Пощенската службата на САЩ отчете приблизително 300 000 жалби за кражба на поща през 2021 г., двойно повече от общия брой за предходната година.

През пандемията правителството отчете, че чековете са се превърнали в атрактивна цел за престъпниците. Оттогава проблемът само се е задълбочил, поради което пощенските органи и банковите служители предупреждават американците по възможност да избягват изпращането на чекове по пощата, или поне да използват защитена поща. Докато обаче броят на измамите с чекове нараства, се удължава и времето, в което потърпевшите от тях, очакват да им се върнат парите.

Използването на чекове е намаляло от десетилетия, откакто американците масово преминават към плащане с кредитни и дебитни карти. През 2022 г. в САЩ са написани приблизително 3,4 милиарда чека, което е спад с около 19 милиарда, отчетени за 1990 г. според Федералния резерв. Въпреки това средният размер на чековете нараства от 1602 долара през 1990 г. до 2 652 долара за 2022 г.

Чековете все още често се използват от малките бизнеси.

Днешните престъпници с чекови измами не използват лесни подходи. Участниците проникват в разпределителните центрове на пощите, регистрират фалшиви фирми или създават нелегални документи за самоличност, за да депозират чековете. 

Миналата година близо 60 души бяха арестувани по обвинения в извършване на над 5 милиона долара при измами с чекове срещу 750 души в Южна Калифорния.

Престъпниците получават чековете или идентификационната информация, като измъкват кореспонденция от пощенските кутии, търсейки пликове, които приличат на такива за плащане на сметки, или чекове.

Най-често срещаният тип измама с чекове е тази, известна като "измиване на чекове", при която престъпникът краде чека от пощата и продължава да променя името на получателя, както и сумата пари, изписана върху него.

Някои престъпници отиват още по-далеч и използват информацията, открита при "търсенето", за да съберат чувствителни лични данни за потенциалната си жертва.

Автор: Йоанна Лашкова