Румъния е в разгара на изборен маратон, съчетан с политическа и конституционна криза.
Гражданите на северната ни съседка гласуват утре за парламент, докато в същото време очакват да разберат дали първият тур на президентския вот, провел се миналата неделя, ще бъде касиран.
Резултатите от първия кръг на президентските избори отключиха протести в Букурещ и големите градове на Румъния.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Причините за недоволството вече са две - първо възходът на крайната десница и национализма, чрез спечелилия най-много гласове Калин Джоржеску, а след това и решението на конституционния съд всичките 9 милиона и половина гласа да бъдат преброени отново.
Кандидатите и на двете най-големи партии в Румъния, които управляват страната на ротационен принцип, изненадващо не стигнаха дори до балотаж.
Защо протестират румънците? Попитахме самите тях.
Въпреки проливния дъжд, Диана Войку е на площада за поредна вечер, защото смята, че демокрацията в Румъния е застрашена.
„Една от управляващите партии - социалдемократите - не беше щастлива от резултатите от първия тур на президентските избори. Те стигнаха до решение за ново преброяване заради своето влияние върху институциите и защото Конституционният съд е практически техен“, коментира тя.
„Сега гласовете се броят отново без камери, както и без независими наблюдатели“, казва Стефан.
Гражданите по площадите са против касирането на изборите, въпреки че са и против кандидата, който получи най-много гласове - Калин Джоржеску, когото самите те определят като фашист.
„Джордежску говори за алтернатива. Не трябва да сме с Европейския съюз, не трябва да сме с НАТО, трябва да сме сами. Но такова нещо като страна, която е сама, няма. Или си с Евросъюза и НАТО, или си с Русия“, казва Диана Войку.
Все повече румънци обаче губят доверието си в Европейския съюз. Един от тях е Адриан Църка. Ковид-мерките променили отношението му към Запада, затова симпатизира на Джорджеску.
„Той е против колективното национално самоубийство да отидем на война срещу най-голямата ядрена сила в света. Много румънци започнаха да се страхуват какво може да се случи, ако продължаваме да следваме пътя на НАТО, ако изпратим войски в Украйна или ако станем моста, през който войски биват изпратени в Украйна“, коментира Адриан Църква.
На фона на политическата криза утре в Румъния ще се проведат парламентарни избори. На фона на очакваното решение на Конституционния съд, който в понеделник ще обяви дали първият кръг на президентските избори да бъде касиран.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK