Китай и Тайван започват първите си междуправителствени разговори, съобщават световните агенции. Двете страни се разделиха преди 65 години след жестока гражданска война.

Ван Юй Чъ, който отговаря за политиката на Тайван към Китай, пристигна в град Нанцзин за среща с пекинския си колега Чжан Чжъцзюн. "До посещението не се стигна лесно, то е резултат от взаимодействието между двете страни в продължение на много години", каза той пред журналисти преди да кацне в Китай.

За разговорите няма официален дневен ред. Заради чувствителността на обсъжданите теми, в конферентната зала няма национални флагове, а на табелките има само имена на участници.

Ван от тайванската страна заяви, че няма да подписва никакви споразумения, но добави: "Главната цел на това посещение е подпомагане на разбирателството и от двете страни".

Очаква се Тайван да се фокусира над практически дискусии, като икономически ползи и гаранции за сигурност. Китай обаче има за цел дългосрочната интеграция на острова, смятат анализатори.

Град Нанцзин в източната част на Китай е столица на страната при управлението на националистическата партия Гоминдан през първата половина на 20 век. Когато Китай и Мао Цзедун печелят през 1949 г. гражданската война, два милиона привърженици на националистическия лидер Чан Кайши емигрират в Тайван, официално познат като Република Китай.

Оттогава островът и континентът имат различни правителства, всяко от които твърди, че е истинското китайско правителство. Възстановяването на отношенията между двете страни става едва през 90-те години.

През 2008 г. в Тайпе на власт дойде Ма Ин-Жу, който е прокитайски настроен и това подобри двустранния диалог. В момента рейтингът му е нисък и се очаква партията му да загуби изборите.

Въпреки затоплянето на отношенията, комунистическите власти в Пекин продължават да настояват за обединение на Китай под единно управление. Според тях, Тайван е бунтовнически регион, който очаква съединението, дори със сила, ако е необходимо.